JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 643

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Δευτέρα, 18 Απριλίου 2016 21:32

''Έπεσε'' μαχόμενος ο ΑΟ Θήρας

Με παρόμοιο τρόπο, όπως είχε συμβεί στο πρωτάθλημα τον Ιανουάριο, γνώρισε την ήττα σήμερα ο ΑΟ Θήρας, χάνοντας με 1-3 σετ από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ στη Σαντορίνη.

Έτσι, οι ''ερυθρόλευκες'' έκαναν το 0-2 στη σειρά των τελικών και έγιναν η μοναδική ομάδα η οποία φέτος δεν ηττήθηκε στο νησί από την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου.
Την Πέμπτη (21/4, 18:30, Novasports) στο κλειστό του Μ. Μερκούρη λοιπόν, με νίκη ο ''δαφνοστεφανωμένος'' κατακτά το 4ο (διαδοχικό μάλιστα) πρωτάθλημα (αλλά και double) στην ιστορία του, αφού τα τελευταία χρόνια είναι κυρίαρχος στο γυναικείο βόλει.
Οι έξι κατακτήσεις κυπέλλου αλλά και το ότι από το 2007 έως το 2012 κάθε χρόνο κατακτά τη δέυτερη θέση στο πρωτάθλημα, ενώ από το 2013 την πρώτη, αποδεικνύουν τον παραπάνω χαρακτηρισμό.
Η πολύ καλή απόδοση της Μπρίνκμαν δεν αρκούσε στους γηπεδούχους, οι οποίοι φέτος πραγματοποίησαν την υπέρβαση, μια και του χρόνου θα συμμετέχουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στο Challenge Cup.
Στο 1ο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-4 για να ισοφαρίσουν οι Σαντορινιοί σε 9-9 και να πάρει και πάλι ''κεφάλι'' στο σκορ ο ΟΣΦΠ με 11-15.
Μετά το τεχνικό τάιμ άουτ που κάλεσε ο προπονητής των γηπεδούχων, Απόστολος Οικονόμου, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και με όπλο του το σέρβις κέρδισε το 1ο σετ με 14-25.
Έτσι, με την ψυχολογία με το μέρος του και με την καταπληκτική απόδοση της Τσβεντάνοβα (κορυφαία του αγώνα), πήρε από την αρχή τα ''ηνία'' του 2ου σετ με ένα επιμέρους 0-8 στο αρχικό 2-0 του ΑΟ Θήρας, με αποτέλεσμα και το 2ο σετ να καταλήξει σε αυτόν(15-25).
Στο 3ο σετ, τα πράγματα άλλαξαν, η ομάδα από τη Σαντορίνη αντέδρασε, βελτίωσε την υποδοχή της και έτσι το 13-15 έγινε 21-15, μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 25-20, με τη βοήθεια του κόσμου, που φέτος αποτέλεσε πηγή δύναμης για τη νησιώτικη ομάδα.
Όμως, στο 4ο σετ οι Πειραιώτες ξεκίνησαν και πάλι δυναμικά (0-6 με την Λαμπρούση) και σε συνδυασμό με την ασφυκτική πίεση που άσκησαν στο μπλοκ, η κούραση έκανε την εμφάνισή της για την ομάδα της Σαντορίνης.
Το τελικό 13-25 του σετ δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.
Συνθέσεις-Στατιστικά
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 9 (5/20 επ., 4 άσοι, 60% υπ. - 52% αρ.), Οικονομίδου 1 (1/7 επ.) , Κιγάκοβα 8 (6/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 31% αρ.), Βεργίδου, Βίντοβιτς 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (55% υπ. - 18% αρ.) / Καραφουλίδου, Μουντάκη 2 (2/6 επ.), Τσβέτκοβα 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βούβουλη
Ολυμπιακός (Κοβάσεβιτς): Γιώτα 13 (7/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (8/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 45%αρ.), Μαλασάϊ 10 (8/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 33% αρ.) Λαμπρούση 5 (2/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/9 επ., 1 άσο), Τσβετάνοβα 21 (18/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι-λ (62% υπ. - 50% αρ.) / Κωνσταντίνου 4 (4/5 επ.), Τέζα