Κυριακή, 09 Οκτωβρίου 2011 14:32

Στον Πανιώνιο η Βαμβακούση, νίκη επί του Ηρακλή ο Φοίνικας

panionios-vamvakousi-aspro

Με την φανέλα του Πανιωνίου στην Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ θα αγωνίζεται από φέτος η Αθλήτρια (libero) Αγγελική Βαμβακούση κόρη του Team Manager της Ανδρικής Ομάδος Μανώλη Βαμβακούση.

Η συριανή αθλήτρια του Φοίνικα Σύρου πήρε μεταγραφή για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο και προέρχεται από τις Ακαδημίες του Συλλόγου του ΑΟ Φοίνικα. Στην φωτογραφία εμφανίζεται  με την άσπρη φανέλα.

iraklis-foinikas-filiko-2011

Επίσης, σε φιλικό αγώνα που ολοκληρώθηκε στα τρία σετ στην κλειστό της Γλυφάδας ο Φοίνικας νίκησε τον Ηρακλή 2-1 (20-25, 25-17, 25-21) του Ηρακλή

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής ήταν πιο αποτελεσματικός στην επίθεση και με τον Μεντένη να κάνει μεγάλο παιχνίδι (αν και δεν ξεκίνησε το ματς) πήρε το σετ 25-20.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Σύρου βελτίωσε την υποδοχή που ήταν η αχίλλειος πτέρνα της και με στυλοβάτες στην επίθεση τους Ντόκιτς και Νικηφορίδη και Λάππα πήρε εύκολα το σετ 25-17.

Στο τρίτο η ομάδα του Φοίνικα ξεκίνησε με τον Γκοτς που για πρώτη φορά μπήκε στο παιχνίδι στη θέση του Νικηφορίδη. Από την πλευρά του «γηραιού» ο Μποζίδης ξεκίνησε βασικός πασαδόρος αντί του Προύσαλη. Οι νησιώτες με όπλο το καλό σερβίς πήραν και αυτό το σετ 25-21.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νεόφυτος): Κουρνέτας 2π., Ντόκιτς 12, Νικηφορίδης 6, Λάππας 14, Ντάγκουμπιτς 9, Θάνος / Κουρούπης (λ. – 54%υπ.), Γκοτς 4, Παπαγγελόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Προύσαλης, Σμαραγδής 5, Χριστοφιδέλης 12, Τανίκ 10, Κορζένεβιτς 3, Τζιουμάκας 1 / Στεφάνου (λ. – 65%υπ.), Μεντένις 14, Χαραλαμπίδης 2.