Δευτέρα, 07 Νοεμβρίου 2011 22:09

Μια "στάση" για το πειρατικό… και συνεχίζουμε!

foinikas_olympiakos_2011_1.php

Δεν τα κατάφερε τελικά η ομάδα μας απέναντι στον Ολυμπιακό αφού γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα εντός έδρας.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και νίκησε δίκαια έχοντας πρωταγωνιστές τον Γιώργο Πετρέα με 5/11 επιθέσεις και 5 μπλοκ και επιθετικά του Νοβότνι, Χιμένες.

Ο Φοίνικας είχε πρόβλημα στην υποδοχή, ο Λάππας αγωνίστηκε μόνο στα δύο πρώτα σετ και επιθετικά ο Φοίνικας είχε μεγάλο πρόβλημα καθώς έχασε όλες τις καθοριστικές επιθέσεις. Αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Ντάγκουμπιτς.

Στο 1ο σετ οι πρωταθλητής είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους, ενώ στο 2ο σετ που ο Φοίνικας διόρθωσε την υποδοχή και ισορρόπησε τον αγώνα μέχρι το 20-20 ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι και με σερί 3-0 έκανε το 23-20 και έκανε το 2-0 σετ.

Οι «πειρατές» συνήλθαν στο 3ο σετ. Μετά το 13-13 το σερβίς των «πειρατών» πίεσε τον Ολυμπιακό και ξέφυγαν με 16-14, 18-15 και 23-17.

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας πέρασε μπροστά μέχρι το 8-6, αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός με όπλο το μπλοκ ισοφάρισε 8-8 και έκανε το 9-10 σε 9-14 και 10-17. Το σερβίς και το μπλοκ των συριανών μείωσε τη διαφορά στο 15-17 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση και έφτασε στη νίκη.

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 8 άσσοι, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού: 8 άσσοι, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Ράπτης, Τριανταφύλλου.

Δ. Βικέλας 19.00: Φοίνικας - Ολυμπιακός 1-3 (21-25, 21-25, 25-19, 22-25)