Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2011 20:16

VolleyLeague Cup ΑΡΗΣ – Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-2

foinikas_1_panigirismoi

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Άρης έσπασε την κατάρα του 5ου σετ και νίκησε 3-2 (13-25, 22-25, 26-24, 25-15, 15-11) το Φοίνικα στον μικρό τελικό… του Β΄ Ομίλου του Λιγκ Καπ.

Μάλιστα η ομάδα της Σύρου έφτασε από πολύ νωρίς στο «ματς μπολ» όταν και προηγήθηκε 24-23 στο τρίτο σετ. Κορυφαίος για τον Άρη ο νεαρός Παλέτζας ο οποίος πήρε και τους κρίσιμους πόντους στο τάι μπρεικ. Αυτή είναι η πρώτη νίκη για τον Γιώργο Γιάτση στον πάγκο των κιτρινόμαυρων. Για το Φοίνικα δεν σημαίνει τίποτα αυτή η ήττα καθώς οι νησιώτες θα βρεθούν στην τελική φάση των αγώνων σαν διοργανωτές, παράλληλα όμως η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου έδειξε πως έχει πολλά προβλήματα στην πίσω ζώνη και στην υποδοχή. Στην αρχή του αγώνα ο Φοίνικας μπήκε πολύ δυνατά και έφτασε εύκολα στο 2-0. Στη συνέχεια ο Νίκος Νεόφυτος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Αρβανίτη που πέρασε στη θέση του Νικηφορίδη. Ο Άρης από το τρίτο σετ και μετά άλλαξε πρόσωπο, πίεσε απ το σερβίς και γύρισε εύκολα το ματς παίρνοντας τη νίκη.

Ο διοργανωτής Φοίνικας Σύρου, ο ΑΟ Κηφισιάς (Α’ όμιλος), ο ΓΣ Λαμία (Β’ όμιλος) και ο Απόλλων Καλαμαριάς (Γ’ όμιλος) είναι οι τέσσερις ομάδες που θα συμμετάσχουν στο φάιναλ φορ του League Cup 2011, που θα διεξαχθεί στη Σύρο το διήμερο 25, 26 Νοεμβρίου.
Η κλήρωση για τα ζευγάρια των ημιτελικών θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου και ώρα 12.00 στα γραφεία της ΕΣΑΠ.