Σάββατο, 04 Φεβρουαρίου 2012 22:55

Ήττα με 3-0 για τον Φοίνικα στο ντέρμπυ με Ολυμπιακό

olympiakos-foinikas-4-2-2012
Το ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής διεξάγεται στο κλειστό του Ρέντη, όπου ο τρίτος στη βαθμολογία Ολυμπιακός (27 β.), υποδέχεται τον τέταρτο Φοίνικα Σύρου (26β.).

Ο Γιάννης Καλμαζίδης εξακολουθεί να έχει τον πονοκέφαλο που ακούει στο όνομα Ντίμα Φιλίποφ, αφού ο νεαρός πασαδόρος ναι μεν θα είναι στην αποστολή, αλλά ακόμη δεν είναι σε θέση να αγωνιστεί. Επίσης ερωτηματικό αποτελεί και η παρουσία του Χουάν Φιγκουερόα, καθώς ο Πορτορικανός αναμένεται στην Αθήνα αργά το βράδυ.
«Είναι ένα ντέρμπι, όχι μόνο γιατί μας χωρίζει μόλις ένας βαθμός, αλλά γιατί αντιμετωπίζουμε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος…», είπε ο τεχνικός των ερυθρόλευκων ο οποίος περιμένει από την ομάδα του: «Να παίξουμε ακόμη καλύτερα απ’ ότι στα προηγούμενα ματς. Άγχος είναι λογικό να υπάρχει, αλλά έχουμε ακόμη μπροστά μας αρκετό δρόμο».
Στον Φοίνικα ο Νίκος Νεόφυτος επίσης δεν υπολογίζει τον εδώ και καιρό τραυματία Αντζέλικο Ντάνγκουμπιτς, ενώ όπως ξεκαθάρισε: «Για μας είναι όλα τα παιχνίδια ντέρμπι κι όχι μόνο αυτό. Το έχουμε συζητήσει στα αποδυτήρια και με αυτή τη λογική παίζουμε σε όλα τα ματς. Παίζουμε με τους πρωταθλητές και αξίζουν τον σεβασμό μας. Εμείς ελπίζουμε να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις και να πάρουμε από το συγκεκριμένο ματς αυτό που μας αναλογεί».
Τι έγινε στον πρώτο γύρο
Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ και με εμφάνιση πρωταθλητή, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το κατάμεστο κλειστό της Σύρου επικρατώντας με 3-1 σετ του Φοίνικα και υποχρεώνοντας τους «Πειρατές» στην πρώτη τους φετινή ήττα.
Κι οι δύο ομάδες πάντως απέσπασαν το χειροκρότημα των Συριανών φιλάθλων (ανάμεσα τους και οπαδοί του Ολυμπιακού) οι οποίοι απόλαυσαν ένα μεγάλο παιχνίδι, αλλά δημιούργησαν ταυτόχρονα μια φανταστική ατμόσφαιρα.
Ο Φοίνικας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, αφού με 3/3 επιθέσεις του Ντόκιτς προηγήθηκε με 3-1, 5-2, αλλά κάπου εκεί άρχισε να… μπάζει νερά η υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Νοβότνι έβαλε στο σημάδι τον Λάππα, πήρε τρεις σερί άσους κι ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα. Το 5-2 έγινε 5-7, λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο 7-11 και 9-13, με τον Φοίνικα να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να μειώσει τη διαφορά καθώς ο Ντόκιτς από τις 3/3 επιθέσεις τελείωσε το σετ με 4/10 και κυρίως έχασε την κόντρα επίθεση στο 19-21, που θα έφερνε τη διαφορά στον πόντο.

William Hill Sports
Στο β′ σετ (ξεκίνησε ο Γκοτς αντί του Λάππα) και πάλι ο Φοίνικας έκανε καλή εκκίνηση (5-2) με τον Στέλιο Νικηφορίδη να κάνει σπουδαίο παιχνίδι, αλλά ο Ολυμπιακός κάλυψε γρήγορα τη διαφορά κι αφού οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία του σκορ, φτάσαμε στο 19-18, που έγινε 19-20 με τον Νικηφορίδη να ισοφαρίζει 20-20, αλλά τον Ολυμπιακό να απαντά με σερί 3-0 και να ξεφεύγει 20-23 (επίθεση Πετρέα, κόντρα επίθεση Χιμένες και άουτ Γκοτς) καθαρίζοντας ουσιαστικά και το β′ σετ.
Η αντίδραση του Φοίνικα ήρθε στο γ′ σετ, το οποίο ήταν αμφίρροπο μέχρι τα μισά του με το σκορ να είναι 16-15… Αμέσως μετά το τεχνικό τάιμ άουτ ακολούθησαν τρείς αναπάντητοι πόντοι των γηπεδούχων για το 19-15 που ξεσήκωσε και τον κόσμο με τον Φοίνικα να μειώνει εύκολα σε 1-2.
Οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια του κόσμου ξεκίνησαν εντυπωσιακά και στο δ’ σετ ξεφεύγοντας με 6-3 και σε εκείνο το σημείο ο Καλμαζίδης απέσυρε τον Πίντο περνώντας στη θέση του τον Κοκκινάκη.
Ο Φοίνικας στο 7-4 έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να αυξήσει τη διαφορά όταν σε άουτ επίθεση του Χιμένες, ο Θάνος έκανε φιλέ (7-5) και μετά το τεχνικό τάιμ άουτ ήρθε η κατάρρευση. Τα σερβίς του Κοκκινάκη διέλυσαν την υποδοχή του Φοίνικα (2 άσοι κι ένα άουτ) με το σκορ να γίνει 8-10… Ο Θάνος μείωσε σε 9-10, όμως ακολούθησε χαμένο σερβίς του Νικηφορίδη και νέο σερί του Ολυμπιακού (από συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων) που έστειλε τη διαφορά στο 9-14 και στο 10-17. Το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, αλλά ο Τόμισλαβ Ντόκιτς είχε άλλη άποψη. Ο Σέρβος στο 11-17 πήγε στο σερβίς και με τέσσερις συνεχόμενους άσους έκανε το σκορ 15-17 (!), για να σταματήσει το σερί του ο Νοβότνι (15-18). Στην επόμενη φάση ο Σέρβος κόπηκε στο μπλοκ (15-19) για να μειώσει ο Φοίνικας σε 20-23 με την άουτ επίθεση του Χιμένες και 21-23 με την κόντρα επίθεση του Σουλτανόπουλου. Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν στον πόντο, αφού ο Ντόκιτς έστειλε άουτ την κόντρα επίθεση, ενώ ο Φοίνικας έχασε άλλες δύο κόντρα επιθέσεις στο 2224, πριν ο Πετρέας διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες επισκέψεις στη Σύρο (και με τρίτο διαφορετικό σκορ)
«Χάσαμε δίκαια. Δεν δικαιούμασταν κάτι παραπάνω από το σημερινό ματς με βάση τη συνολική μας εμφάνιση και η μόνη μας δικαιολογία είναι το πρόβλημα του Ντόκιτς ο οποίος πριν το ματς έκανε ένεση για να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στη μέση και να μπορέσει να παίξει. Δεν ακολουθήσαμε την τακτική μας, το μυαλό μας ήταν κάπου αλλού, κι αυτό το πληρώσαμε απέναντι σε έναν έμπειρο μα κυρίως καλό Ολυμπιακό», τόνισε ο Νίκος Νεόφυτος με τον Γιάννη Καλμαζίδη να σημειώνει: «Είναι αλήθεια ότι μετά το 2-0 βάλαμε τη Σύρο στο παιχνίδι κι όταν δίνεις σε τέτοια έδρα το δακτυλάκι, κινδυνεύεις να σου πάρουνε το χέρι. Στα δύο πρώτα σετ παρόλο που δεν ξεκινήσαμε καλά, κρατήσαμε την τακτική και λειτούργησαν πολύ καλά το σερβίς και το μπλοκ – άμυνα».
Τέλος ο τεχνικός των πρωταθλητών στάθηκε στην εκπληκτική ατμόσφαιρα που υπήρχε στη Σύρο (όπως συμβαίνει μέχρι στιγμής και σε όλα τα γήπεδα της περιφέρειας) τονίζοντας: «Ήταν πραγματικά υπέροχο.

Ένα γεμάτο γήπεδο, χωρίς ύβρεις, χωρίς έκτροπα και χειροκρότημα απ’ όλο τον κόσμο. Μπράβο στον Φοίνικα και μακάρι να υπάρχει ανάλογη εικόνα σε όλα τα γήπεδα της Volleyleague».
Τα σετ: 21-25, 21-25, 25-19, 22-25

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 20 (18/38 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 11 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Φιλίποφ 1, Νοβότνι 23 (16/30 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. – 19 % άριστες), Ανδρεάδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Πίντο 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 43% άριστες), Κουζούνης -λ (60% υπ. – 36% άριστες) / Κοκκινάκης 2 (2 άσοι, 25% υπ. – 00% άριστες), Κανέλλος, Λιβαθηνός, Σωτηρίου

Φοίνικας (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 8 (3/10 επ., 5 μπλοκ), Κουρνέτας 2, Θάνος 12 (7/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Λάππας 1 (1/9 επ., 38% υπ. – 23% άριστες), Ντόκιτς 19 (13/39 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Νικηφορίδης 13 (13/24 επ., 77% υπ. – 45% άριστες), Κουρούπης -λ 56% υπ. – 41% άριστες / Σουλτανόπουλος 1, Γκοτς 9 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες) Παπαγγελόπουλος.