Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2012 20:37

Πειρατική νίκη με 3-0 επί του πρώτου Ηρακλή

panigirismoi me exedra

Ο Φοίνικας Σύρου έμελλε να είναι η ομάδα που έδωσε τέλος στο αήττητο σερί του Ηρακλή στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012, καθώς στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής επικράτησε με 3-0 σετ, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους οπαδούς του που κατέκλυσαν το γήπεδο δημιουργώντας για μια ακόμη φορά εκπληκτική ατμόσφαιρα.

William Hill SportsΣε ένα παιχνίδι που δικαίωσε τον τίτλο του ντέρμπι, οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι στα τελειώματα των σετ, πανηγύρισαν μια πολύ μεγάλη νίκη και παρέμειναν στο κυνήγι του Ολυμπιακού και της 2ης θέσης, ενώ ο Ηρακλής παρά την ήττα του εξακολουθεί να έχει διαφορά πέντε πόντων από τον δεύτερο Ολυμπιακό.
Οι κυανόλευκοι έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Ντεσπέιν και στο πρώτο σετ βρέθηκαν να χάνουν με 18-13, αλλά άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά, φτάνοντας στο 24-23 (μπλοκ Σμαραγδή), αλλά το σετ πήγε στον Φοίνικα.
Το β' σετ ήταν γεμάτο ανατροπές, καθώς ναι μεν ο Φοίνικας ξεκίνησε και καλύτερα κι έφτασε να είναι μπροστά με 12-7, αλλά τα σερβίς του Προύσαλη χάλασαν την υποδοχή των γηπεδούχων κι έφεραν τη διαφορά στον πόντο (12-11). Το 14-12 έγινε 14-16 με... κεφαλιά του Εφραιμίδη κι ο Ηρακλής έφτασε στο 18-22 δείχνοντας ότι είναι κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σετ είχε πολύ δρόμο. Τα φλοτ σέρβις του Λάππα, άλλαξαν τη ροή του αγώνα, ο Φοίνικας ισοφάρισε 22-22 και προσπέρασε 23-22 με άουτ του Χριστοφιδέλη, για να τελειώσει και το β' σετ με τυχερό άσο του Ντόκιτς (με τη βοήθεια του φιλέ).

finikas-iraklis-25-2-2012-2
Οι γηπεδούχοι με τον εξαιρετικό Γκόρτσανιουκ προηγήθηκαν 4-2, ξέφυγαν 10-6 δημιουργώντας την αίσθηση ότι το 3-0 πλησιάζει, αλλά ο Ηρακλής δεν άφησε το ματς να φύγει έτσι εύκολα. Ισοφάρισε 12-12 (άουτ Γκόρτσανιουκ) και παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 22-18 επέστρεψε ξανά. Το 23-20 έγινε 23-23 (λάθος Ντόκιτς), αλλά το φινάλε ήταν το ίδιο με τα προηγούμενα. Ο Λάππας έφερε τον Φοίνικα στο ματς μπολ, ο Νικηφορίδης έβγαλε την άμυνα στην επόμενη φάση κι ο (κορυφαίος του αγώνα) Ντόκιτς με κόντρα επίθεση τελείωσε τον αγώνα.
«Είναι μια μεγάλη μέρα για την ομάδα και το νησί. Είναι πολύ σημαντικό το να κερδίζεις την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος και αυτή η νίκη αποτελεί μια μεγάλη ψυχολογική ένεση, αλλά συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά...», είπε περιχαρής ο Νίκος Νεόφυτος ενώ ο Σωτήρης Δρίκος από την πλευρά του τόνισε: «Από την εικόνα και τις δυσκολίες που είχε το ματς (απουσίες, δυναμικότητα αντίπαλου) θεωρώ ότι κάναμε από συμπαθητική έως καλή εμφάνιση. Ξεκινήσαμε άσχημα, μέχρι τα μισά του β' σετ, αλλά μετά τακτικά πήγαμε καλά, ωστόσο χάσαμε όλα τα σετ στις λεπτομέρειες. Σήμερα μπορεί να χάσαμε ένα ματς, αλλά κερδίσαμε ένα παίκτη αφού ο Εφραιμίδης έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Η πρώτη θέση δεν έχει τελειώσει ακόμη, αφού υπάρχουν τρία σημαντικά παιχνίδια ως το φινάλε».

foinikas-iraklis-25-2-2012-1

Τα σετ: 25-23, 26-24, 25-23
Φοίνικας
(Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 4 (4/6 επ.), Κουρνέτας, Θάνος 7 (5/8 επ., 2 άσοι), Λάππας 13 (12/18 επ., 1 άσο, 63% υπ. - 50% άριστες), Ντόκιτς 17 (14/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 5 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 47% άριστες), Κουρούπης -λ 88% υπ. - 59% άριστες / Γκόρτσανιουκ 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Αρβανίτης, Τσέργας, Παπαγγελόπουλος.
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 12 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 39% άριστες), Εφραιμίδης 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Πελεκούδας 6 (5/8 επ.), Προύσαλης 1, Σμαραγδής 2 (2/6 επ.), Κράβαρικ 16 (13/26 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου -λ (73% υπ. - 42% άριστες) / Τακουρίδης, Μποζίδης 1, Δημητριάδης, Κολτσιάκης.

11.Παναθηναϊκός 9 (16-49)

* O Aπόλλων αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα και υποβιβάζεται στην Α2.
* Ένα αγώνα περισσότερο έχουν Κηφισιά, Λαμία, ΕΑ Πάτρας, Παναθηναϊκός.
* Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν κατά σειρά. Oι νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια, οι βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια, ο λόγος του κλάσματος των μεταξύ τους σετ, ο λόγος του κλάσματος των μεταξύ τους πόντων, οι συνολικές νίκες στο πρωτάθλημα.

*Σε περίπτωση που η διαφορά βαθμών του 11ου από τον 10ο είναι 7 βαθμοί ή περισσότεροι δεν γίνονται play out και υποβιβάζεται απευθείας η 11η ομάδα.

panhgyria-meta-apo-niki

Volleylegue.gr

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Τα σενάρια για την τετράδα Test event στη Σύρο »