Σάββατο, 23 Δεκεμβρίου 2023 22:59

Volleyleague Γυναικών: Ο ΑΟ Θήρας λύγισε στη ματσάρα με τον Ολυμπιακό

Ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε πίσω (0-1), έκανε την ανατροπή (2-1) αλλά λύγισε στο φινάλε και ηττήθηκε με 3-2 σετ στη Σαντορίνη από τον Ολυμπιακό. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον ΑΟ Θήρας που κλείνει το 2023 στην 3η θέση.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 6-3 και 10-5, με τον Ολυμπιακό όμως να ροκανίζει τη διαφορά και πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων μείωσε σε 12-10 για να προσπεράσει με 16-17. Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το 18-18, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 1-7 έκανε το 19-25 για το 1-0.

Στο β' σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με τον ΑΟΘ να μετατρέπει το 11-11 σε 14-11 και να φτάνει στο 21-18. Ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή, η Εμμανουηλίδου πήγε στο σερβίς και δυσκόλεψε τη Φίγιοκ με τον Ολυμπιακό να κάνει το 21-22 και να έχει νέα κόντρα μπάλα, ωστόσο η Μερκάδο έκανε το μπλοκ στη Νίζετιχ (22-22) και με δική της κόντρα έγινε το 23-22. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, αλλά δύο λάθη (άουτ επίθεση και φιλέ) έφεραν την ισοφάριση.

Η μάχη συνεχίστηκε στο 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-8 και 12-14 για να ισοφαρίσει ο ΑΟΘ (14-14) και να μετατρέψει το 17-17 σε 21-17 με συνεχόμενα ερυθρόλευκα λάθη. Ο άσος της Νίζετιχ έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους (21-19), αλλά το 22-20 έγινε 24-20 με επίθεση Μερκάδο και η Φίγιοκ έκλεισε το σετ στο 25-21.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε στο δ' σετ με τις αθλήτριες του Μιτσέλι προηγήθηκαν 2-6 και μετέτρεψαν το 4-7 σε 4-12, ενώ το 9-13 έγινε 9-18. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 2-2 θα έρθει εύκολα, η ενέργεια που έδωσαν οι αλλαγές του Φρέσκι και τα λάθη των ερυθρόλευκων το έκαναν θρίλερ. Ο ΑΟΘ πλησίασε σε 17-20 και το 19-23 έγινε 22-23 με δύο άουτ επιθέσεις από Μλεΐνκοβα, Κούμπουρα. Οι ερυθρόλευκες διαμαρτυρήθηκαν και στις δύο περιπτώσεις ότι υπήρξε επαφή με τον Λορέντζο Μιτσέλι να αποβάλλεται από το σετ, αλλά ο Ολυμπιακός με δύσκολη επίθεση της Μλεΐνκοβα έκανε το 23-25 για το 2-2.

Στο 5ο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα (0-2, 2-4, 4-7) με τον ΑΟΘ να απαντά με δικό του σερί 4-0 (μπλοκ Κιουτσιούκη, άουτ Κούμπουρα) για το 8-7. Με την αλλαγή τερέν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, αλλά με άσσο της Χριστοδούλου η Σαντορίνη έφτασε στο 10-8. Ωστόσο το τάιμ άουτ του Μιτσέλι έφερε νέα ανατροπή με τη Χριστοδούλου να χάνει το σερβίς και με την ασταμάτητη Κούμπουρα ο Ολυμπιακός να φτάνει στο 10-13. Η Μερκάδο έδωσε τέλος στο ερυθρόλευκο σερί και το άουτ της Νίζετιχ έφερε και πάλι τη διαφορά στον πόντο (12-13 ) με την Κούμπουρα να τελειώνει μία ακόμη επίθεση για το 12-14. Η Μλεΐνκοβα έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με τη Μερκάδο να μειώνει και πάλι στον πόντο (13-14), ωστόσο η Κούμπουρα αξιοποίησε το δεύτερο ματς μπολ και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Δρόσος, Ιωάννου, Γραμματεία: Μισιάκα.