Κυριακή, 14 Ιανουαρίου 2024 08:14

Volleyleague Γυναικών: Συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία ο ΑΟ Θήρας - Άνετη νίκη και σταθερά στην 3η θέση!

Ο ΑΟ Θήρας ολοκλήρωσε τη σειρά των τριών εντός έδρας αγώνων που είχε με μία ακόμη νίκη που τον διατήρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων προσπάθησαν και είχαν την ευκαιρία τους στο δεύτερο σετ, αλλά είχαν σε άσχημη βραδιά τα επιθετικά τους όπλα (Κάντγουορθ και Μορένο).

Στο πρώτο σετ το 6-6 έγινε 10-6 και ο ΑΟΘ μπόρεσε να κρατήσει με άνεση τη διαφορά, αλλά στο δεύτερο οι φιλοξενούμενες ήταν πολύ καλύτερες και με άσσο της Απλαδά προηγήθηκαν 18-20. Η Φίγιοκ πήρε την αλλαγή, η Χριστοδούλου ισοφάρισε με άσσο, η Μερκάδο με δύο επιθέσεις και η Κιουτσιούκη με μπλοκ διαμόρφωσαν το 23-20! Η Μορένο με άσσο έφερε το σκορ στο 23-22 αλλά αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος με τον ΑΟΘ να κλείνει το σετ στο 25-22.

Στο τρίτο το αμφίρροπο 14-13 έγινε 17-13 με τα Πεύκα να πλησιάζουν πάλι στον πόντο (17-16), αλλά στο 18-17 ο ΑΟΘ έτρεξε νέο σερί (22-17) και έφτασε στη νίκη χωρίς απρόοπτα.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-18
2ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 25-22
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-20) σε 70'

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 6 άσσους, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαβάρ 8 (6/26 επ., 1 άσσος μπλοκ, 24% υπ.-24% άριστες), Μερκάδο 14 (12/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-50% άριστες), Κιουτσιούκη 13 (3/6 επ., 3 άσσοι, 7 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 60% υπ.-35% άριστες), Τσοχατζή.

ΑΣ ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκραφ 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 8 (7/24 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-43% άριστες), Κάντγουορθ 5 (5/20 επ., 33% υπ.-04% άριστες), Μορένο 12 (9/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 35% υπ.-13% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου 1 (1 άσσος), Μιχοπούλου 1 (1 άσσος).