Σάββατο, 20 Ιανουαρίου 2024 22:00

Volleyleague Γυναικών: Θρίαμβος του ΑΟ Θήρας κόντρα στον ΠΑΟΚ και μια ανάσα από την κορυφή!

Θριαμβευτική νίκη πέτυχε ο ΑΟ Θήρας στο PAOK Sports Arena, επικρατώντας με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ για την 14η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών, με την ομάδα της Σαντορίνης να βρίσκεται πλέον στο -3 από την κορυφή και στο +3 από την 4η ΑΕΚ!

Ο ΑΟΘ μάλιστα έκανε το 3χ3 στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας για δεύτερη φορά φέτος του ΠΑΟΚ που έβγαλε αντίδραση μόνο στο 2ο σετ.

Στην εκκίνηση του αγώνα ο ΠΑΟΚ με τρία μπλοκ προηγήθηκε με 5-2, ωστόσο ο ΑΟΘ με πίεση στο σερβίς έφερε γρήγορα το ματς στα ίσια (5-5) και λίγο αργότερα το 8-7 έγινε 8-12, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να μειώνει σε 11-13 με άσσο της Γουίλιαμς. Η Αμερικανίδα έχασε το επόμενο, η Χριστοδούλου χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και με επιμέρους σκορ 12-2 οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-0.

Στο δεύτερο (ο Ζάκοτς πέρασε διαγώνια την Οικονομίδου και είχε δίδυμο ακραίων τις Κλέπκου, Γουίλιαμς) και πάλι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο (με πολλά χαμένα σερβίς) στην αρχή με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις από το μπλοκ του για να ξεφύγει με 13-11 και να φτάσει στο 17-12. Κι ο ΑΟΘ δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ καθώς το σερβίς των γηπεδούχων του δημιούργησε πολλά προβλήματα για να λήξει το σετ με 25-16.

Ούτε στο τρίτο σετ υπήρχε σασπένς, καθώς με το “καλημέρα” ο ΑΟΘ (που εν τω μεταξύ είχε αλλάξει περιστροφή) ξέφυγε με 5-1 και ο ΠΑΟΚ επί της ουσίας δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ με το 2-1 να γίνεται πολύ εύκολα.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο δ’ σετ όπου το 5-4 έγινε 8-4, με τον “Δικέφαλο” να πλησιάζει στον πόντο (9-8) με την Γουίλιαμς, ωστόσο ο ΑΟΘ με επιμέρους σκορ 11-2 ξέφυγε με 20-11. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενες χαλάρωσαν με τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 23-15 σε 23-19, χωρίς όμως να πλησιάσει περισσότερο.

Τα σετ: 1-3 (13-25, 25-16, 11-25, 20-25) σε 83′

ΠΑΟΚ (Ντάρκο Ζάκοτς): Πολυνοπούλου 14 (8/14 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κλέπκου 2 (1/13 επ., 1 άσσος, 38% υπ.-25% άριστες), Κυπαρίσση 5 (5/19 επ., 17% υπ.-08% άριστες), Ντέακ 2 (2 μπλοκ), Τσιόγκα 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 14 (11/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 26% υπ.-23% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 55% υπ.-32% άριστες), Ηλιοπούλου, Οικονομίδου 4 (3/12 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 2 (2/8 επ.), Σαβάρ 16 (13/27 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ.-33% άριστες), Μερκάδο 15 (11/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 13 (10/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-40% άριστες), Κιουτσιούκη 12 (7/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 46% υπ.-12% άριστες), Τσοχατζή.//Λ.