Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2024 23:00

Volleyleague Γυναικών: Λύγισε στα σημεία ο ΑΟ Θήρας

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, ο ΑΟ Θήρας λύγισε στις λεπτομέρειες από τον Ηλυσιακό γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 σετ για την 18η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι ,των 5 σετ η τύχη «γύρισε την πλάτη» στον Α.Ο. Θήρας.

Ο ΑΟ Θήρας γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του σε μία εβδομάδα για το πρωτάθλημα και το κύπελλο (Από Παναθηναϊκό, Άρη οι δύο προηγούμενες), όλες στο τάι μπρέικ και σε συνδυασμό με τη νίκη της ΑΕΚ επί των Πεύκων έπεσε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ηλυσιακός και ΑΟ Θήρας είχαν από δύο σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί, η Σαντορίνη με μπλοκ της Πόπιτς προηγήθηκε με 7-8 άλλα ένα γρήγορο σερί 3-0 του Ηλυσιακού έκανε το σκορ 10-8. Η Φίγιοκ έβαλε ξανά μπροστά τις φιλοξενούμενες με 10-11, αλλά δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Μάασε έκαναν το 12-11. Με το σκορ στο 12-12, ένα λάθος σερβίς της Φίγιοκ και η άουτ επίθεση της Σαβάρ έδωσε δύο ματς μπολ στον Ηλυσιακό (14-12) αλλά μία επίθεση της Μερκάδο και δύο άουτ επιθέσεις της Μάασε έδωσαν προβάδισμα νίκης στον ΑΟ Θήρας (14-15).

Η Τοτσίδου ισοφάρισε σε 15-15, η Μερκάδο έκανε το 15-16 αλλά μετά Μάασε, Μπακοδήμου και Τοτσίδου σημάδεψαν σωστά και τελείωσαν το παιχνίδι για το 17-15.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Καλούδας, Κολλάρου, Γραμματεία: Καλιγέρη.