Σάββατο, 30 Μαρτίου 2024 22:39

Volleyleague Γυναικών: Άγγιξε το θαύμα ο ΑΟ Θήρας αλλά λύγισε στο χρυσό σετ

Ο ΑΟ Θήρας έκανε αυτό που χρειαζόταν με τη Θέτιδα Βούλας στη Σαντορίνη, έκανε το 3-1 οδηγώντας την αναμέτρηση στο χρυσό σετ όπου λύγισε με 18-16 σε ένα συγκλονιστικό ματς με αποτέλεσμα να αποκλειστεί στα προημιτελικά των Play Off.

Η Θέτις ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε εύκολα το πρώτο σετ για να προηγηθεί με 14-17 στο β' σετ, όμως ο ΑΟΘ επέστρεψε και προσπέρασε στο 18-17 για να φτάσει στο 22-19 και στο 24-20. Η Θέτις μείωσε σε 24-23 με την Χέιντεν να χάνει το σερβίς για το 1-1.

Ο ΑΟΘ πήρε εύκολα το τρίτο σετ, αλλά βρέθηκε να χάνει με 10-13 στο δ' σετ για να τρέξει ένα σερί 4-0 (14-13), όμως η Θέτις έφτασε στο 18-20 διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 19-21 που έγινε 22-21 με άσσο της Μερκάδο και 24-22 με την Φίγιοκ. Η Θέτις έσβησε το πρώτο σετ μπολ, αλλά η Φίγιοκ και πάλι έστειλε την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Εκεί ο ΑΟΘ προηγήθηκε με 2-0 και είχε και κόντρα μπάλα, όμως η Θέτις απάντησε με επιμέρους σκορ 1-6 για το 3-6, για να ισοφαρίσει η Σαντορίνη με μπλοκ της Μερκάδο (6-6). Οι ομάδες άλλαξαν γήπεδο στο 6-8 με μπλοκ της Γαροφαλάκη και η Μερτέκη με νέα κόντρα έκανε το 6-9 με τη Θέτιδα να φτάνει στο 9-13 με άσσο της Γαροφαλάκη. Η εκπληκτική άμυνα της Γεωργιάδου κράτησε όρθιο τον ΑΟΘ με τη Σαβάρ να παίρνει την αλλαγή και η είσοδος της Αγγελοπούλου για το σερβίς έφερε νέα ανατροπή στο ματς με τον ΑΟΘ με τη νεαρή διαγώνια να διαμορφώνει το 14-13 με άσσο.

Η Χέιντεν έσβησε το πρώτο ματς μπολ, το χαμένο σερβις της Κιουτσιούκη έσβησε το δεύτερο με την Παπαγεωργίου να ισοφαρίζει σε 16-16. Εκεί άουτ επίθεση της Μερκάδο και νέο άουτ από τη Φίγιοκ έδωσαν τέλος στο θρίλερ και την πρόκριση στη Θέτιδα.