Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2013 17:31

Όλα έτοιμα για το ντέρμπυ των κορασίδων

Του Δημήτρη Ζολώτα

Με το μεγάλο συριανό ντέρμπι ανάμεσα στον Φοίνικα και τον ΑΣΕ Νεωρίου θα πέσει η αυλαία του πρωταθλήματος Κυκλάδων των κορασίδων, καθώς οι δύο κορυφαίες ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες το προσεχές Σάββατο 16 Μαρτίου (ώρα έναρξης 13:00) στην Β’ αίθουσα του Αθλητικού Κέντρου “Δ. Βικέλας”.

Το σπουδαίο αυτό παιχνίδι θα αναδείξει και την φετινή πρωταθλήτρια Κυκλάδων, η οποία παράλληλα θα εξασφαλίσει και ένα εισιτήριο για την τελική φάση της Ζ’ Περιφέρειας (Αιγαίο).

Η ομάδα του Φοίνικα είναι αυτή που έχει ένα μικρό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, στις 25 Νοεμβρίου, είχε πάρει τη νίκη με 3-2 σετ (25-21, 14-25, 25-19, 20-25, 15-3) επί της τυπικά γηπεδούχου ομάδας του Νεωρίου. Οι αθλήτριες των δύο συριανών συλλόγων είχαν προσφέρει πλούσιο θέαμα στους περίπου 200 φιλάθλους που είχαν παρακολουθήσει τον αγώνα ο οποίος είχε διαρκέσει πάνω από δύο ώρες. Τα κορίτσια του Γιώργου Αλτουβά χρειάζονται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να στεφθούν πρωταθλήτριες. Σε περίπτωσης ήττας με 3-2, θα βγουν τα… κομπιουτεράκια για να αναδειχθεί πρωταθλητής μέσα από την διαφορά των πόντων, ενώ η ομάδα του Νεωρίου θα κατακτήσει τον τίτλο αν επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ.