Κυριακή, 16 Μαρτίου 2014 23:20

Χρυσά μετάλλια με σπουδαίες επιδόσεις στην Θήβα από τους Μηλιούς αθλητές.

Δύο χρυσά μετάλλια, ένα χάλκινο μετάλλιο, σπουδαίες επιδόσεις και υψηλά ατομικά ρεκόρ ήταν η συγκομιδή των 7 αθλητών μας, που εκπροσώπησαν το νησί μας και τον σύλλογό τους τον Πανιώνιο Γ.Σ Μήλου στους αγώνες στίβου που έγιναν στο στάδιο της Θήβας το Σάββατο 15-3-2014.

Σε μία διοργάνωση πανδαισία του στίβου με την συμμετοχή εκατοντάδων αθλητών από τα Σωματεία της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ, (Πίνδαρος Θηβών, Νεάπολη Χαλκίδος, Ερμής Σχηματαρίου, Ωροπός, Ατλας Κύμης, Α.Σ Αυλώνα, ΑΚΟ Λιβαδειάς, Πανευβοικός, αλλά και ο Πανιώνιος με αθλητές από την Μήλο) οι αθλητές μας συνεχίζοντας την σπουδαία αθλητική τους πορεία των τελευταίων χρόνων εντυπωσίασαν με τις επιδόσεις και τις διακρίσεις τους.

Η 14χρονη άλτρια Χριστίνα Δάμη, στο άλμα σε μήκος κατηγορίας ΠΚ Α΄, με επίδοση 4,76 στο 6ο και τελευταίο της άλμα, (δείγμα της μεγάλης της κλάσης) κέρδισε το χρυσό μετάλλιο.

Η 13χρονη Μάλλη Ιωάννα με επίδοση 43,70 στην ρίψη ελαστικής σφαίρας κατηγορίας ΠΚ Β΄κέρδισε εύκολα την 1η θέση συνεχίζοντας ένα σημαντικό σερί νικών με υψηλές επιδόσεις.

Ο 12χρονος Καβαλιέρος Μάνος με επίδοση 3,42 στα 1000μ ΠΠ Β΄ κέρδισε με συγκλονιστικό φίνις στα τελευταία μέτρα το χάλκινο μετάλλιο.

Η 12χρονη Μαρία Καβαλιέρου με εντυπωσιακή επίδοση 4,47 στο μήκος ΠΚ Β΄ κατετάγη 4η μεταξύ 35 μεγαλύτερων αντιπάλων της!!! , χάνοντας για ελάχιστα εκατοστά ακόμη και το ασημένιο μετάλλιο.

Η 11χρονη Αφροδίτη Λιβανίου με επίδοση 3,58 στα 1000μ ΠΚ Β΄( μικρότερη κατά 2 χρόνια των αντιπάλων της) κατετάγη 4η αγγίζοντας για λίγο το μετάλλιο.

Η 13χρονη Νομικού Μαριλίζα με την υψηλή επίδοση για την ηλικία της 11,29 στα 80 μέτρα ΠΚ Β΄ κατετάγη 4η μεταξύ 60 αντιπάλων της!!

Η 9χρονη ταλαντούχα Κέλλυ Λιβανίου πήρε το βάπτισμα του πυρός από μεγάλους αγώνες, κατετάγη 5η στα 600μ με επίδοση 2,18 (μικρότερη κατά 3 χρόνια)!!.

Επόμενη αγωνιστική δραστηριότητα όλων των παραπάνω αθλητών που γυμνάζονται με τον Περικλή Καβαλιέρο και ανήκουν στον ΠΑΝΙΩΝΙΟ Γ.Σ θα είναι την Κυριακή 23-3-2014 στον αγώνα Δρόμου «Γύρο της Μήλου».