Κυριακή, 19 Ιουνίου 2016 23:57

Με 7 μετάλλια επιστρέφουν Πανναξιακός και ΑΟ Μυκόνου

Με 5 χρυσά, 1 αργυρό και 1 χάλκινο μετάλλιο επιστρέφουν οι αποστολές του Πανναξιακού και του ΑΟ Μυκόνου από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών που ολοκληρώθηκε σήμερα Κυριακή 19 Ιουνίου στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας.

Ο Πανναξιακός κατέκτησε 3 χρυσά και 1 χάλκινο, ενώ είχε καλά πλασαρίσματα.
Πιο αναλυτικά ο Ανδρέας Δημητράκης νίκησε ευκολότερα από κάθε άλλη φορά, σημειώνοντας την έβδομη νίκη του σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανοιχτού. Ο αθλητής του Πανναξιακού ήταν νικητής στα 1.500 μ. με 3.43.06, πολύ μπροστά από τους έφηβους Αγγελο Βασιλείου (3.50.28) και Χρήστο Παπούλια (3.50.58). Στα 800μ. 1.49.87 και επίσης κατέκτησε το χρυσό, μπροστά από τους, Μούτσο Έντισον (ΓΕΑ Τρικάλων) 1.50.12 και τον Καλάκο Αθανάσιο (ΓΣ Γλυφάδας) 1.50.80.
Η Σοφία Υφαντίδου δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στη νίκη στον ακοντισμό με βολή στα 56,02.
Η Θεοδώρου σε μία συγκλονιστική κούρσα στα 400μ. που πραγματικά κρίθηκε στο νήμα με τρεις αθλητριες να τερματίζουν ταυτόχρονα πήρε την 3η θέση με 58:60.
Ο ΑΟ Μυκόνου κατέκτησε 2 χρυσά και 1 αργυρό μετάλλιο.
Πιο αναλυτικά η Μαρία Παρδαλού ήταν νικήτρια στα 3.000 μ. με 10.09.02.