Δευτέρα, 04 Ιουλίου 2016 13:00

Καβαλιέρου, χάλκινη κόντρα στον άνεμο

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων / Παγκορασίδων Α στο Ναύπλιο αποτελεί παρελθόν αλλά η Μαρία Καβαλιέρου του Πανναξιακού αποχώρισε με τις καλύτερες δυνατές εντυπώσεις.

Μετά το χρυσό μετάλλιο και την εντυπωσιακή της πτήση (βλ 5.57) στο άλμα εις μήκος το Σάββατο, ήρθε το χάλκινο μετάλλιο την Κυριακή και δη στα 80 μέτρα μετ΄’ εμποδίων αποδεικνύοντας ότι είναι μία πολυδιάστατη αθλήτρια με λαμπρό μέλλον, Η αθλήτρια του Πέτρου Καβαλιέρου, που προέρχεται από την Μήλο, τερμάτισε στην 3η θέση με χρόνο 12.64 και έχοντας αντίθετο άνεμο στα – 3.50 μέτρα (!!!) Πρώτη ήταν η Παρασκευή Χατζή του ΑΟ Μεγάρων με 12.20…

Κατάταξη

Δυστυχώς ο ισχυρός άνεμος λειτούργησε ανασταλτικά ως προς την επίτευξη καλών επιδόσεων αν και η Κυριακή όπως αποδείχτηκε ήταν κακή μέρα για τους αθλητές και τις αθλήτριες των ομάδων από τις Κυκλάδες. Κι αυτό γιατί εκτός από την Καβαλιέρου καμία άλλη δεν ανέβηκε (ή πλησίασε) στο βάθρο. Παρόλα αυτά ο ΑΟ Μυκόνου με 26 βαθμούς ήταν λίγο καλύτερος από τον Πανναξιακό (24 βαθμούς) έχοντας καλύτερα πλασαρίσματα στην δεκάδα (σ.σ. κατέβηκε και με περισσότερους αθλητές) ενώ ο ΑΟ Πάρου πήρε 1 βαθμό και ο Ηφαιστος ΑΟ Θήρας είχε τιμητική παρουσία ανάμεσα στα 77 σωματεία που έδωσαν το παρών στους αγώνες του Ναυπλίου. Στη πρώτη θέση των Παμπαίδων βρέθηκε ο ΕΛ Βενιζέλος με 145 βαθμούς και στις Παγκορασίδες το Κολλέγιο Αθηνών με 136 βαθμούς…

Ας δούμε όμως τι έκαναν οι αθλητές των ομάδων των Κυκλάδων…

Στα 80 μέτρα εμπόδια είπαμε.. Η Καβαλιέρου του Πανναξιακού στη 3η θέση και στη πρώτη θέση η Χατζή του ΑΟ Μεγάρων… Στα 80 μέτρα Παγκορασίδων, πρώτη ήταν η Παπανδρέου του Κολλεγίου Αθηνών (10,28) με τη Μαρία Νάξου του ΑΟ Μυκόνου στην 8η θέση (10.62) και την Σοφία Πελτετζή επίσης του ΑΟ Μυκόνου στην 16η θέση με 11.05. Στα προκριματικά, η Νάζου είχε 10.80 (10η), η Πελτετζή ήταν στην 14η θέση με 10.91 ενώ η Σιμόνα Γκορνάντι του Πανναξιακού ΑΟ έμεινε στην 26η θέση με 11.19 αγωνιζόμενη στην 6η προκριματική σειρά.

Στα 150 μέτρα Παγκορασίδων, νικήτρια η Κριμιτζά της Σχολής Μωραϊτη με 18.96 δεν είχαμε παρουσία αθλητριών από τις Κυκλάδες στην τελική φάση. Στα προκριματικά είχαμε: στην 33η την Βασιλική Καλακώνα του ΑΟ Πάρου με 21.14, στην 41η την Νεφέλη Μαρκέτου του Πανναξιακού με 21.85 και την Γεωργία Καρουάνου του Ηφαίστου ΑΟ Θήρας στην 44η θέση με 22.45.

Και στα αγόρια, στα 100 μέτρα εμπόδια (νικητής ο Τοτουλίδης με 13.90) ο Κριστιάν Ντούλας του ΑΟ Μυκόνου ήταν στην 8η θέση με 17.26 και στην σκυταλοδρομία 4χ300 μέτρα νικήτρια η ομάδα της Γλυφάδας με 2.33.50 ενώ στην 11η θέση ήταν ο ΑΟ Μυκόνου με 2.44.94. Και την ομάδα αποτελούσαν οι Ντούλας, Μάτζαρης, Λυκούρης και Καραγιάννης.