Παρασκευή, 12 Αυγούστου 2016 22:51

Καλή εμφάνιση και 20η θέση από τον Παπαμιχαήλ

O αθλητής του Α.Ο. Μυκόνου, Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ κατέλαβε την 20η θέση στον τελικό των 20χλμ βάδην, στην πρώτη ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Ρίου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής παρέμεινε στο πρώτο γκρουπ και καθώς περνούσαν τα χιλιόμετρα και ανέβαζε προοδευτικά το ρυθμό του. Τέλος κατάφερε να τερματίσει σε 1 ώρα 21.55, επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ, το οποίο είναι 1.21.12 από το 2012.

Όπως και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου ο Παπαμιχαήλ θα αγωνιστεί σε μία βδομάδα και στα 50χλμ βάδην. Να πούμε πως ο νικητής της κούρσας ήταν ένα από τα μεγάλα φαβορί του αγωνίσματος, ο Ζεν Βανγκ με 1.19.14, νικητής πέρυσι στο Πεκίνο και τρίτος πριν τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο. Δεύτερος με 1.19.26 ήταν ο Ζελίν Κάι (Κίνα) και τρίτος ο Ντάνι Μπέρντ- Σμιθ με 1.19.37.