Κυριακή, 09 Φεβρουαρίου 2014 23:59

Πολεμιστές και Loosers προχώρησαν με νίκες

Με δύο σημερινά παιχνίδια έκλεισε η έκτη μέρα του τοπικού πρωταθλήματος Μπάσκετ στην Μήλο.

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με φοβερό σασπένς εξελίχθητε η δεύτερη χρονικά αναμέτρηση, για την 6η αγωνιστική, ανάμεσα σε Loosersκαι τους Αφροδυτες, με τους Loosers τελικά να παίρνουν τη νίκη με σκορ 46-43 στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Loosers κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν χωρίς σκορ την ομάδα των Αφροδυτων. Το δεύτερο δεκάλεπτο οι Αφροδυτες με τους Σοκαρη Μακη και Γεωργοπουλο Θοδωρη, βρήκαν τις λύσεις για το καλάθι των αντιπάλων τους φτάνοντας έτσι στη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκονται μπροστά με 14-16.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Loosers με τους Χατζηγιαννη Νικο και Χρονη Περρο να πετυχενουν κρίσιμα καλάθια, κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο σκορ.

Η 4η περίοδο ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες με αρκετές άστοχες προσπάθειες. Ο αρχηγός των LoosersΧατζηγιαννης Νικος και ο νεαρός Χρονης Περρος πήραν προσπάθειες για την ομάδα τους ενώ για τους Αφροδυτες οι Αναγνωστάκης Βασίλης και Σοκάρης Μάκης ανταπέδιδαν τα καλάθια των αντιπάλων τους. Τα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι είχε μια άγρια ομορφιά καθώς 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι Αφροδυτες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 42-43 . Αλλά εκεί μίλησε η φετινή αποκάλυψη της ομάδας των Loosers Χρονης Περρος, ο οποίος πετυχε το κρίσιμο καλάθι για να ξαναπάρει το προβάδισμα η ομάδα του.

Το τελικό σκορ 46-43 το διαμόρφωσε με δυο ελεύθερες βολές ο Χατζηγιάννης Νίκος.

Δεκαλεπτα: 8-0, 14-16, 30-27, 46-43.

Loosers: Μαρινιτσης Ν. 2, Αλευρομαγειρος Ν. 4, Λουκάκης Π., Πρίφτης Α. 2, Μαρινιτσης Τ. 2, Δαμης Μ., Ζαγουρης Δ. 2, Χατζηγιαννης Ν. 22 (2), Χρονης Πέρρος 12, Μακρινος Π., Βηχος Κ.,

Αφροδυτες: Αντωνοπουλος Κ. 10(2), Σοκαρης Μ. 11, Σοφικιτης Β. 4, Αναγνωστακης Β. 10, Ραπανακης Σ. 2, Γεωργοπουλος Θ. 6(2).

warrios-klantestino-9-2-2014

Warriors – Κλαντεστίνο 86-30

Ένα εύκολο απόγευμα είχαν οι Warriors στην αναμέτρηση τους με τους Κλαντεστινο, όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ 86-30.

Οι πολεμιστές παρουσιάστηκαν με 5 παίχτες στην αναμέτρηση αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να πετυχουν μια ευρεία νίκη απέναντι στους «παράνομους». Με όπλο την καλή άμυνα ζώνης, τα πολλά κλεψίματα καθώς οι αντίπαλοι τους είχαν έλλειψη συγκέντρωσης, οι Warrios έβγαλαν πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό με πρωταγωνιστές τους Ζούλια Μανώλη και Μάλλη Μανώλη. Άλλη μια πολύ καλή και ουσιαστική εμφάνιση από τον Χλέτσο Γιάννη ένα ο Λιβάνιος Μανώλης και ΨΑΘΑΣ ΚΩΣΤΑΣ κυριάρχησαν κάτω από τις δυο ρακέτες.

Για τους Κλαντεστινο οι οποίοι πραγματοποίησαν τη χειρότερη τους εμφάνιση στο τουρνουά, προσπάθησαν οι Τσιριγωτάκης Στέλιος και Καμακάρης Θοδωρής καθώς Βαμβούνης Στέλιος και Παπλωματάς Αστέριος κινήθηκαν σε ρηχά νερά.

Δεκαλεπτα: 19-8,45-18,62-24,86-30

Warriors: Χλέτσος Γ. 22(2), Μάλλης Μ. 24(2), Ζούλιας Μ. 26, Ψαθάς Κ. 14, Λιβάνιος Μ.

Κλαντεστίνο: Πρεβενάς Π., Ψαθάς Η., Μαθιουδάκης Ν. 2, Βαμβούνης Σ. 11, Τσιριγωτάκης Σ. 6, Καμακάρης Θ. 6, Παπλωματάς Α. 5.

Μετά και τα σημερινά αποτελέσματα η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής.