Κυριακή, 01 Δεκεμβρίου 2019 21:14

Άνετο πέρασμα από την Πάρο για τους παίδες της ΑΕ Σαντορίνης [vid-pics]

Με επιβλητική νίκη πέρασαν από το κλειστό της Μάρπησσας το πρωί της Κυριακής 1η Δεκεμβρίου οι παίδες της ΑΕ Σαντορίνης.

Η θηραϊκή ομάδα επικράτησε του Πλοηγού με σκορ 38-68 για το παιδικό πρωτάθλημα του Β’ ομίλου της ΕΣΚ Κυκλάδων παίρνοντας έτσι μία …άτυπη ρεβάνς για την ήττα της πρεμιέρας από το συγκρότημα της Αντιπάρου στο ΔΑΠΠΟΣ, στις 21 Σεπτεμβρίου με σκορ 56-57.

Με τη νίκη αυτή, οι “κυανέρυθροι” του Χάρη Πεταλωτή βρέθηκαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς, ενώ οι “πορτοκαλί” του Βασίλη Φαρούπου, που έμειναν κοντά στο παιχνίδι μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου και ύστερα …κατέρρευσαν, βρίσκονται στην τέταρτη θέση με 8 βαθμούς με “συγκάτοικους” τον Μαρπησσαϊκό και τον Πανναξιακό ΑΟΝ.

“Διαβασμένη” μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΕ Σαντορίνης. Οι νεαροί αθλητές του Χάρη Πεταλωτή μπήκαν προσαρμοσμένοι, πίεσαν τον Ανδρέα Φαρούπο από την πρώτη πάσα και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 5-13. Το τάιμ άουτ του Βασίλη Φαρούπου …αφύπνισε τους παίκτες του Πλοηγού που με πρωτοβουλίες του Βισκούλλι μείωσαν 9-13, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκτισαν νέο σερί και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με +9 (9-18).

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες της ΑΕΣ διατήρησαν στο ακέραιο το προβάδισμα που είχαν στην πρώτη περίοδο και τελείωσαν το ημίχρονο με μία διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (22-32).

Με πρωταγωνιστές τον Ιορδάνη Γρηγοριάδη και Κώστα Μαλολλάρι, που πήραν επιθετικά στις πλάτες τους την ομάδα τους, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο και έφτασαν την διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο +26 (28-54) πριν το τέλος του δεκαλέπτου (31-54).

Τυπική διαδικασία ήταν η τελευταία περίοδος, με τον νικητή να έχει ήδη κριθεί και με τους δύο προπονητές να ρίχνουν στο παρκέ όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεσή τους ώστε να πάρουν χρόνο συμμετοχής.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Σιάτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18, 22-32 (ημίχρονο), 31-54, 38-68.

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βασ. Φαρούπος): Λασκαρίδης, Φαρούπος 16, Τριαντάφυλος Ανδ. 2, Βισκούλλι 15, Σκιαδάς Ηλ., Καστάνιας, Αθανασίου Φρ. 2, Αθανασίου Ευαγ., Μπιζάς Παναγ., Μπιζάς Γ. 1, Σκιαδάς Ελ. 2.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Μάινας 2, Γρηγοριάδης 30 (3), Σιγάλας 2, Διαμαντής, Φύτρος Επ., Φωκιανός 7 (1), Μαλολλάρι 13, Μουρατίδης 10 (2), Ξαγοράρης 4, Φύτρος Ηλ., Γκιοπαλάι, Βαζαίος.