Κυριακή, 03 Οκτωβρίου 2021 16:46

Πρεμιέρα με νίκη επί του Άρη Σύρου για τους έφηβους του Περιστεριώνα Τήνου

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον Α' όμιλο του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων ο Περιστεριώνας.

Η ομάδα της Τήνου επικράτησε με σκορ 51-31 του Άρη Σύρου το μεσημέρι της Κυριακής 3 Οκτωβρίου στο κλειστό γυμναστήριο "Τήνια 1895" μπαίνοντας με το... δεξί στη νέα αγωνιστική σεζόν.

Οι νεαροί αθλητές του Αντώνη Βιδάλη έκαμψαν την αντίσταση της αξιόμαχης ομάδας του Λευτέρη Λαζαρίνου σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν κλειστό, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (19-11). Οι οικοδεσπότες ωστόσο, ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν φιλότιμες προσπάθειες να διατηρηθούν κοντά στο σκορ.

243782856 4395079413922185 2126786253785362302 n

Το παιχνίδι κλείδωσε ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με επιμέρους σκορ 18-7 στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τηνιακοί με την είσοδο των Μάρκου Χαρικιόπουλου και Ιωσήφ Φώσκολου καθάρισαν την υπόθεση ροζ φύλλο. Κάπως έτσι ο Περιστεριώνας που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΣΚΚ, με τους Συριανούς να αφήνουν υποσχέσεις για το μέλλον μιας και η προετοιμασία τους ξεκίνησε μόλις στις 12 Σεπτεμβρίου, κι όχι από τις 18 Αυγούστου που γίνονταν παλαιότερα, αφού λόγω της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί με την πανδημία του κορονοϊού οι αρμόδιες αρχές του νησιού τους έδωσαν γήπεδο, όπως και στον ΑΟ Ερμούπολης, αρχές Σεπτέμβρη...

ΧΩΡΙΣ τον Λεωνίδα Χάλαρη αγωνίστηκε ο Περιστεριώνας κόντρα στον Άρη Σύρου, καθώς ο νεαρός αθλητής υπέστη βαρύ διάστρεμμα στην τελευταία προπόνηση της ομάδας του και θα μείνει εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων για διάστημα 10 ημερών.