Τετάρτη, 23 Μαρτίου 2022 19:10

Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Αμύντα η Σαντορίνη

Σε ένα ματς που κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες κάτω από τα καλάθια και το πάθος των αθλητριών, ο Αμύντας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαντορίνης, κατακτώντας τη νίκη με 61-66.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας κορυφαία την Ντάνου, με την Σαντορίνη να ισορροπεί το παιχνίδι και τις δύο ομάδες να πάνε στο ημίχρονο με 34-35. Στο 3ο δεκάλεπτο η Σαντορίνη πήρε τον έλεγχο, έχοντας μικρό προβάδισμά στο σκορ μέχρι τα τρία λεπτά πριν το τέλος, όπου πήρε ισχνό προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος.

Έντονες οι διαμαρτυρίες από την ΑΕ Σαντορίνης για ανοχή των διαιτητών στο σκληρό παιχνίδι και ειδικά στο τέλος, όπου δεν δόθηκαν φάουλ στα κομβικά σημεία της αναμέτρησης.

Η ροή του αγώνα

Η Ντάνου ήταν η αθλήτρια η οποία με 4 στα 4 τρίποντα και 17 πόντους έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στον Αμύντα (9-18), με τις Σαντορινιές να αντιδρούν και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 19-28.

Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και σωστές επιλογές στην επίθεση η Σαντορίνη μείωσε στον πόντο στο ημίχρονο (34-35) με επιμέρους σκορ 15-7.

Η Σαντορίνη μπήκε αλλαγμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 45-40. Ο Αμύντας «χτύπησε» με τρίποντα, αλλά και η Σαντορίνη είχε την απάντηση με την Πετράκη, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά τις γηπεδούχες με 50-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα 3 λεπτά πριν το τέλος, όπου ο Αμύντας πέρασε μπροστά στο σκορ με 57-60.

Η Αξιοπούλου μείωσε σε 59-60, αλλά η Ντάνου ανέβασε τη διαφορά στο 60-62, με την Παπαμαρκάκη να ευστοχεί σε 2 βολές στα 38 δεύτερα και να κάνει το 61-62. Η Ντάνου έκανε το 61-64 με δύο βολές, με τη Σαντορίνη να μην απαντά στην τελευταία επίθεση και το ματς να λήγει τελικά με 61-66.

Διαιτητές: Κουλουμπαρίτσης - Λεβεντάκος

Δεκάλεπτα: 19-28, 15-7, 16-12, 11-19

ΑΕ Σαντορίνης (Μάμμος): Ρεντζεπέρη 10, Αξιοπούλου 14, Παπαμαρκάκη 20 (4), Σπηλιώτη 9 (1), Πετράκη, Τσούπα Π. 4, Τσούπα Μ. 4, Σιγάλα

Αμύντας (Δρακάκη): Ντάνου Μ. 10 (1), Πολιτοπούλου 20, Μαργώνη, Ντάνου Α. 32 (5), Αθανασούλια 6 (2), Βαρβιτσιώτη 2, Κοντογιάννη, Λιναρά, Πατσιώτη 3, Κλειστα 3 (1).