Παρασκευή, 15 Απριλίου 2022 23:38

Ήττα στην πρεμιέρα για τους έφηβους του ΑΠΑΣ Νάξου [vids]

Ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο φάνηκε αρκετό για να φέρει την ήττα (66-55) του ΑΠΑΣ Νάξου κόντρα στον Ιάλυσο στην πρεμιέρα του Δ΄ ομίλου της προκριματικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων στον αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο κλειστό «Μιχάλης Μουρούτσος» της Δάφνης.

Εντυπωσιακό ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο για την ομάδα του Μάριου Γρεμμενά που υποδέχεται το μεσημέρι του Σαββάτου (12:30 ζωντανά από το xxsports) την Αναγέννηση Σάμου για το 2/2.

Νικήτας Συκόφυλλος και Γιώργος Τσακίρης οι κορυφαίοι της αναμέτρησης, με τους Ντογκούς, Τελώνη και Φυλτζανίδη να έχουν και πάλι σημαντική συνεισφορά. Δόκλης και Χιλάι ξεχώρισαν για την ομάδα του Μιχάλη Βερβαινιώτη.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Ιάλυσου που πήρε το προβάδισμα πέντε πόντων (7-2), ο ΑΠΑΣ Νάξου ισορρόπησε, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Δόκλη ο οποίος έκανε ότι ήθελε μέσα στην ρακέτα του Ιάλυσου, αλλά και του Σεϊντίνι που βρήκε διαδρόμους και απειλούσε, με το 10-11 να έρχεται φυσιολογικά.

Με κορυφαίο τον Νικήτα Συκόφυλλο που σκέπαζε το καλάθι αμυντικά, ενώ ήταν και αρκετά δραστήριος επιθετικά, ο Ιάλυσος έκανε ένα πολύ καλύτερο δεύτερο δεκάλεπτο παίρνοντας και διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που έκλεισε με το +5 (32-27) υπέρ του Ιάλυσου.

Στο β' μέρος ο ΑΠΑΣ Νάξου αιφνιδίασε τον Ιάλυσο, πιέζοντας αρκετά στην άμυνα με τον εξαιρετικό Κούρτη, και έτρεξαν ένα σερί 9-3 το οποίο τους έδωσε προβάδισμα ενός πόντου (35-36) μετά από αρκετή ώρα.

Η ομάδα του Μιχάλη Βερβαινιώτη συνέχισε να είναι καλύτερη του Ιάλυσου που εμφανίστηκε αγνώριστος στο δεύτερο μέρος και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (37-42) στα μισά της τρίτης περιόδου.

Ο Γιώργος Τσακίρης με εξαιρετικές άμυνες και πέντε συνεχόμενους πόντους, ήταν αυτός που έδωσε ξανά σύνθημα αντεπίθεσης με τον Ιάλυσο αρχικά να ισοφαρίζει το ματς και εν συνεχεία να παίρνει το προβάδισμα με τέσσερις σερί πόντους του αρχηγού του, Ιμπραήμ Ντογκούς πηγαίνοντας στο +4 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (50-46).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ιάλυσος επικράτησε ολοκληρωτικά. Η ομάδα του Μάριου Γρεμμενά εμφανίστηκε αποφασισμένη να «κλειδώσει» την νίκη της και το ροζ φύλλο αγώνα και τα κατάφερε.

Ο Ιμπραήμ Ντογκούς ήταν πλέον ασταμάτητος και με συνεχόμενους πόντους, έδωσε για πρώτη φορά στην ομάδα του διψήφια διαφορά (57-46) με τον Ιάλυσο να τρέχει εντυπωσιακό σερί 11-0 (μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Τελώνη).

Οι «ερυθροκίτρινοι» εμφανίστηκαν αρκετά συγκεντρωμένοι σε όλη την τελευταία περίοδο, είχαν σωστές και διαβασμένες επιλογές στην επίθεση και δεν επέτρεψαν στους Ναξιώτες να απειλήσουν.

Το τελικό 66-55 έδωσε στον Ιάλυσο την πρώτη νίκη του στην προκριματική φάση και άνοιξε την όρεξη των παικτών του για ανάλογη συνέχεια.

Διαιτητές: Τεφτίκης, Αδαμόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 32-27, 50-46, 66-55

Ιάλυσος (Μάριος Γρεμμενάς): Τελώνης 13 (2), Φυλτζανίδης 8 (2), Ντογκούς 9 (1), Πίτσης 2, Συκόφυλλος 13, Μπόζιτς 2, Βόνια 6, Τσακίρης 13 (3), Ριζόπουλος, Λιαμής

Φανάρια Νάξου (Μιχάλης Βερβαινιώτης): Δόκλης 18, Κούρτης 10, Σεϊντίνι 9 (1), Ροδέ, Λιανόπουλος 3 (1), Χιλάι 15 (1), Βερώνης