Σάββατο, 16 Απριλίου 2022 19:17

Κοίταξαν στα μάτια το Ηράκλειο, αλλά δεν τα κατάφεραν οι έφηβοι του ΑΠΑΣ Νάξου

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε… Αν και προσπάθησε έπεσε μαχόμενος ο ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια”, που ηττήθηκε από το Ηράκλειο με σκορ 41-66 για την 2η αγωνιστική του Δ’ ομίλου της προκριματικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων.

Έτσι, η ομάδα του νησιού της Αριάδνης μετά και την ήττα στην πρεμιέρα από τον Ιάλυσο θα επιδιώξει στον αυριανό (17/4) και τελευταίο αγώνα της κόντρα στην Αναγέννηση Σάμου να πάρει τη νίκη γοήτρου και να φύγει με ένα ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές της στο ταξίδι της επιστροφής. Αντίθετα, οι πρωταθλητές Κρήτης έκαναν το “2 στα 2” και έτσι αύριο θα κριθεί η πρώτη θέση στο κλειστό γυμναστήριο της Δάφνης “Μιχάλης Μουρούτσος” στην αναμέτρηση με τον Ιάλυσο, ο οποίος πήρε τη νίκη επί της Αναγέννησης Σάμου με σκορ 55-46 και κρατά και αυτός το αήττητο.

Στα της σαββατιάτικης αναμέτρησης, πιο δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι πρωταθλητές Κυκλάδων. Οι νεαροί αθλητές του Μιχάλη Βερβαινιώτη… έτρεξαν ένα 5-0 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως το Ηράκλειο αντέδρασε γρήγορα και άνοιξε το σκορ με τον Μουτάφη (5-3) κι ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να περάσει μπροστά με σκορ 9-8 με καλάθι του Κανατάκη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” επιμέρους σκορ 22-13 και άνοιξαν τη διαφορά στο +10 (37-27). Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες “κόλλησαν” στην επίθεση, όμως η άμυνα της κρητικής ομάδας κράτησε το υπέρ της προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο, οι Ναξιώτες έβαλαν 5, δέχθηκαν 21 πόντους και έτσι το Ηράκλειο έφτασε στη νίκη.

apas

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 27-37 (ημίχρονο), 36-45, 41-66.ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Μπιστιντζάνος.

ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μιχ. Βερβαινιώτης): Χιλάι 7, Τριαντάφυλλος, Παπανικολάου, Ροδέ 1, Λιανόπουλος 10, Γκιόργκα, Φραγκίσκος, Σεϊντίνι 14, Δόκλης 4, Μανδηλαράς, Κούρτης 5, Βερώνης.

ΟΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Πετράκης-Μακράκης): Κανατάκης 10, Βογιατζάκης 9, Τσαγκαράκης, Μηλαθιανάκης 2, Μαρκάκης 2, Λαμπράκης 5, Κατσούρρι 11, Γενιτσαρίδης 3, Σαραντουλάκης 6, Κιουγιουμούτζης 9, Μουτάφης 7, Αλατσάκης 2.