Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022 20:13

Ο Α.Ο. Μυκόνου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στην Κάτω Αχαϊα

Με τη ροζ φύλλο στις βαλίτσες του επιστρέφει ο Α.Ο. Μυκόνου καθώς επικράτησε εκτός έδρας, επί της Αχαγιάς 82' με σκορ 73-62.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να δυσκολέψουν το σύνολο του Γιάννη Τζήμα, καθώς ήδη από τις αρχές του αγώνα δεν κατάφεραν να πάρουν κάποιο μεγάλο προβάδισμα, με την ομάδα της Πάτρας να βρίσκει συνεχόμενες λύσεις σε άμυνα και επίθεση καταφέρνοντας μάλιστα να περάσουν μπροστά στο με 33-30 στο 2ο δεκάλεπτο.

Αν και οι Μυκονιάτες κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 39-45 στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, το σκορ έληξε ισόπαλο με το ταμπλό να γράφει 52-52. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Α.Ο. Μυκόνου μπήκε μπροστά στο σκορ και πήγε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη στο τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Μπούκας-Καλογριάς-Σιδέρης.

Δεκαλεπτα: 11-17, 33-31 (ημ.), 52-52, 62-73.