Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2022 19:13

Άχρωμος ο Πανναξιακός, υπέστη ήττα από τον Πορφύρα

Δεν τα κατάφερε ο Πανναξιακός στον Πειραιά απέναντι στον Πορφύρα και υπέστη την ήττα με σκορ 70-61.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Πορφύρα να προηγείται με 23-18.

Το 2ο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που με ένα επί μέρους σκορ 19-10 κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά (Σκορ Ημιχρόνου 42-28).

Ο Πανναξιακός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο 3ο δεκάλεπτο και να μειώσει στους 6 πόντους (51-45 στο 28') όμως οι γηπεδούχοι με όπλο το "φαρμακερό" περιφερειακό τους σουτ ανέβασαν στροφές και έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο με 58-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός δεν κατάφερε να απειλήσει τους γηπεδούχους οι οποίοι ξαναπήραν διαφορά διψήφια που μάλιστα έφτασε και στους 15 πόντους (66-51 στο 33').

Το τελικό 70-61 κρίνεται απολύτως δίκαιο με βάση την εικόνα των δυο ομάδων στο παρκέ καθώς ο Πορφύρας είχε τις λύσεις από την περιφέρεια ενώ αντίθετα ο Πανναξιακός δεν κατάφερε να έχει τον επιθετικό πλουραλισμό που επιβαλλόταν για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Να θυμίσουμε ότι ο Πανναξιακός έχει ένα ακόμη παιχνίδι τη φετινή χρονιά την Τετάρτη 21-12-2022 με αντίπαλο τον ΑΣ ΠΕΡΑ στη Νάξο.