Τετάρτη, 04 Ιανουαρίου 2023 17:57

Έπαιξε με τη φωτιά... αλλα κέρδισε ο ΑΠΑΣ

Μετά από άλλο ένα παιχνίδι ''θρίλερ'' στο ΔΑΚ Νάξου ο ΑΠΑΣ Νάξου τα Φανάρια κατάφερε να πάρει δύσκολη νίκη στην παράταση επί του αξιόμαχου Αιόλου Αγυιας με σκορ 84-79 (κανονική διάρκεια 65-65).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα παίρνοντας διάφορα 9 πόντων (12-3 στο 3ο λεπτό ) όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο μόλις 1 πόντο πίσω από το Ναξιώτικο σύλλογο (21-20).

Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων έβαλε δύσκολα στον ΑΠΑΣ που δεν μπορούσε να βρει διέξοδο στο αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να εξελιχθεί σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ βρήκε το σθένος να αντιδράσει στη πολύ καλή αμυντική και επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ 63-60 , όχι μόνο ισοφάρισε σε 65-65 αλλά έχασε μοναδική ευκαιρία να κερδίσει το ματς όμως ο Χαρουνι αστόχησε και στις δύο βολές μετά από κερδισμένο φάουλ μόλις 5" πριν τη λήξη .

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο ΑΠΑΣ με τους Προδρόμου και Μιλεντίγιεβιτς να τον οδηγούν, παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος και με περισσότερα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στη νίκη με 84-79.

Για τον σύλλογο της Νάξου αυτή είναι μία υπερπολύτιμη νίκη που τον εδραιώνει στην τετράδα και δείχνει ότι το σύνολο του κοουτς Ρουμελιώτη εχει διαμορφώσει χαρακτήρα νικητή και ακόμα και στα δύσκολα η ομάδα βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει.

Τα Δεκάλεπτα: 21-20, 34-32, 52-48, 65-65

H παράταση: 85-79

Διαιτητές : Μαρτινάκος-Τζίμης-Σιδέρης

ΑΠΑΣ (Ρουμελιώτης ): Μιλεντιγιεβιτς 25 (5), Προδρόμου 21(1), Αναγνωστόπουλος 8, Λακοφ 11(1), Τζοκιτς 12, Χαρουνι 7, Μπακεας , Βουτυροπουλος, Γυφτάκης

Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου ): Χατζόπουλος 12 , Πλωτας 9, Βελαης, Γιαννικοπουλος , Θανόπουλος 17(2), Λυμπέρης 19(2), Παπαφωτιου 15(3), Γκατζιος 7,Γοργοτσης