Κυριακή, 30 Απριλίου 2023 13:02

Στην Elite League ο Έσπερος Λαμίας του Γιάννη Προδρόμου

Στα σαλόνια της δεύτερης τη τάξη εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών, την Elite League θα αγωνίζεται από τη νέα σεζόν ο Έσπερος Λαμίας.

Η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε εκτός έδρας του Μακεδονικού με σκορ 75-64 το απόγευμα του Σαββάτου 29/4, έκανε το 2-0 και πανηγύρισε την άνοδο για πρώτη φορά στην ιστορία της!

343779326 617299630283206 76017334977904445 n

Από τους πρωταγωνιστές της νίκης του συνόλου του Γιάννη Σοφογιάννη, ο Γιάννης Προδρόμου. Ο πρώην άσος του ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” ολοκλήρωσε το ματς πετυχαίνοντας 10 πόντους με ένα εύστοχο τρίποντο οδηγώντας μαζί με τους συμπαίκτες του στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Ενός ροζ φύλλου αγώνα που οι βάσεις του μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Έπειτα από το ισόπαλο 41-41 του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ με 56-63, διατήρησαν τον έλεγχο στο ματς κι έφτασαν τελικά στη νίκη-θρίαμβο!