Κυριακή, 09 Ιουλίου 2023 21:22

Ο Α.Ο. Μυκόνου κατέκτησε το Πρωτάθλημα U14 της Ε.Σ.Κ. Κυκλάδων

Πρωταθλητής Κυκλάδων U14 "Flaskos Suites" ο Α.Ο. Μυκόνου καθώς επικράτησε στον τελικό με σκορ 72-68 του Περιστεριώνα Τήνου στο κλειστό "Χανιώτη" στην Άνω Μερά.

Ο αγώνα ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα του παιχνιδιού από την έναρξη του ματς, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 25-17. Η 2η περίοδο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με του Μυκονιάτες να τελειώνουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 46-37.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντώνη Βιδάλη αντέδρασε φτάνοντας αρκετές φορές κοντά στο σκορ και κατάφερε να προσπεράσει 4 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (60-61) όμως οι παίχτες του Γιώργου Σκόρδου με καθοριστικά καλάθια κατάφεραν να κερδίσουν την αναμέτρηση και τον τίτλο του Πρωταθλητή Κυκλάδων.

Δεκάλεπτα 25-17, 46-37 ημ. 56-50, 72-68