Σάββατο, 30 Σεπτεμβρίου 2023 22:35

Με “όπλο” τους την άμυνα, οι κορασίδες του Μαρπησσαϊκού μπήκαν με το… δεξί κόντρα στην ΑΕ Σαντορίνης

Ιδανική ήταν η εκκίνηση του Μαρπησσαϊκού στο φετινό πρωτάθλημα των κορασίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων. Η ομάδα της Πάρου επικράτησε της ΑΕ Σαντορίνης με σκορ 54-45 το βράδυ του Σαββάτου 30/9 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία του Β’ ομίλου και πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα.

Με “όπλο” τους την πίεση σε όλο το γήπεδο και την υπομονή που έδειξαν στην επίθεση, αφού ο αντίπαλος έπαιζε σχεδόν σε όλο το ματς κλειστή άμυνα, οι νεαρές αθλήτριες του Βαγγέλη Μουρογιάννη κατάφεραν μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο να ξεφύγουν στο σκορ και να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας.

384213864 135098849687298 2918880249273349563 n

Οι Σαντορινιές του Γιώργου Δεβέ, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και εκμεταλλευόμενες τα λάθη των αντιπάλων τους στην τελευταία περίοδο μείωσαν τη διαφορά, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι παραπάνω. Έτσι, το τελικό 54-45 θα πρέπει να θεωρηθεί ένα δίκαιο αποτέλεσμα.