Σάββατο, 30 Σεπτεμβρίου 2023 22:42

Πασάς στα Γιάννενα ο ΑΠΑΣ, ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Βίκου στο κύπελλο

Η ξέφρενη πορεία του ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” στον φετινό θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος συνεχίστηκε και το Σάββατο 30/9. Το σύνολο του Κώστα Ρουμελιώτη πέρασε και από την έδρα του Βίκου και αισθάνθηκε ως …πασάς στα Γιάννενα μετά το 92-73, που τον φέρνει στην 2η στροφή της Β’ φάσης του θεσμού που θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Νεανική Εστία Μεγαρίδας.

Με κορυφαίο τον Τσρντς που τα έκανε όλα στο γήπεδο, καθώς επίσης και τους Λάκοβ και Στάθη οι Ναξιώτες μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στο περιφερειακό σουτ των φιλοξενούμενων που σκόραραν με μεγάλη ευστοχία.

Παρά το γεγονός πως ο Βίκος, στα αγωνιστικά τμήματα υποδομής (σ.σ. στο Under_21 και Under_23) του οποίου αγωνίζεται ο πρώην καλαθοσφαιριστής του ΑΟ Πάρου, ο νεαρός Γιάννης Αλιπράντης, παρατάχθηκε στο ματς χωρίς τον Χείλαρη και τον Πάτρα, οι Ηπειρώτες στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν και με τρίποντο του Αναγνωστάκη σε “νεκρό χρόνο”, προηγήθηκαν με +14 (25-11). Όμως η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική...

Τα Φανάρια ήταν καταιγιστικά στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο, η οποία ήταν και η πλέον καταστροφική για τον Βίκο, ο οποίος βρέθηκε και με 20 πόντους πίσω στο σκορ. Οι Ναξιώτες σκόραραν συνέχεια, ενώ οι γηπεδούχοι φάνηκαν νευρικοί κάνοντας αρκετά λάθη. Έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο Βίκος δεν κατάφερε να μπει ξανά στον αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ευφραιμίδης-Χατζηχαρίσης-Χάνος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 39-41(ημίχρονο), 53-73, 73-92.

ΒΙΚΟΣ (Τσουκανέλης): Ντόβας 12 (3), Μόρας, Βακουφτσής 5, Αναγνωστάκης 18 (3), Μαυρογιάννης 3, Τσιλούλης 15 (2), Αποστόλου 2, Βαράκας

ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Κων. Ρουμελιώτης): Τσρνιτς 21 (4), Νεόφυτος 12, Φιλοξενίδης 9 (1), Λάκοβ 14 (4), Χαρούνι 10 (2), Γκαβασιάδης 8, Παρασκευόπουλος, Στάθης 18 (2), Γκιγκαούρι, Βουτυρόπουλος