Κυριακή, 29 Οκτωβρίου 2023 19:13

“Καθάρισαν” στο δεύτερο ημίχρονο κι έφυγαν νικήτριες από τη Μύκονο οι νεάνιδες του Περιστεριώνα Τήνου

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο Περιστεριώνας έφυγε με το “διπλό” από την έδρα του ΑΟ Μυκόνου το απόγευμα της Κυριακής 29/10. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος των νεανίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων, η ομάδα της Τήνου επικράτησε με σκορ 40-66 και μπήκε με το… δεξί τη φετινή αγωνιστική σεζόν.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τις οικοδέσποινες του Γιώργου Σκόρδου να είναι πιο ανταγωνιστικές. Προηγήθηκαν με σκορ 3-0, οι Τηνιακές του Παναγιώτη Σιώτη προηγήθηκαν με 3-4 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (21-25).

mykonos peristerionas neanides 2

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενες πίεσαν στην άμυνα, οδήγησαν τις αντίπαλές τους σε αρκετά λάθη, έκλεψαν πολλές φορές τη μπάλα και προηγήθηκαν με +14 (29-43). Με το πόδι κολλημένο στο... γκάζι, οι νεαρές αθλήτριες του Περιστεριώνα μπήκαν δυνατά και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τις Στεφανία Δενεκαρία, Άννα Παγανέλη και Αγγελική Μαραγκού “εκτόξευσαν” την διαφορά στους +23 και κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε. Κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα κι έφυγαν από το νησί των ανέμων με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές τους.