Κυριακή, 29 Οκτωβρίου 2023 18:21

Πλήρωσε ακριβά την κακή εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανναξιακός απέναντι στον Ηλυσιακό [pics]

Ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στον Ηλυσιακό, όπου τίποτα δεν πήγε καλά ήταν αρκετό για να αποφέρει στον Πανναξιακό την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα της National League 2.

Παρά την κακή μέρα που βρέθηκαν οι πλειοψηφία των παικτών της, η ομάδα της Νάξου έλεγχε απόλυτα το ματς στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, με το τρίτο όμως να αποδεικνύεται καταστροφικό για τους γηπεδούχους και τρομερό για τον Ηλυσιακό (25-10 επιμέρους σκορ). Η διαχείριση του παιχνιδιού έγινε εύκολη στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο για την ομάδα του Θοδωρή Ασημακόπουλου που πήρε το ροζ φύλλο με 73-66 τελικό σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ένα τρίποντο του Ψαρόπουλου έγειρε την πλάστιγγά στον Πανναξιακό με 20-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με πολύ καλή αμυντική λειτουργία ο Πανναξιακός ανέβασε τη διαφορά στο 40-34. Ολική ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού ο Πανναξιακός ήταν αγνώριστος, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, με τον Ηλυσιακό να κάνει την ανατροπή με 50-59, με το τελικό 73-66 να έρχεται σχετικά εύκολα για τον Ηλυσιακό που έκανε το δύο στα δύο.

Σε πολύ καλή μέρα για τον Ηλυσιακό που ταξίδεψε στη Νάξο χωρίς τον Φώτση βρέθηκε η τετράδα των Μπέμπη (14 π., 1 τριπ.), Οικονομόπουλο (13 π., 2 τριπ.), Ογκμπέντε (12 π., 2 τριπ.) και Κουτσοκώστα (11 π.), ενώ από το συγκρότημα του Αλέξη Καρατζά ξεχώρισαν οι Ψαρόπουλος (20 π., 4 τριπ.) και Γκόντουιν (20 π., 3 τριπ.).

Δεκάλεπτα: 20-18, 40-34, 50-59, 65-73

Πανναξιακός (Καρατζάς): Πολίτης, Μαγγιώρος 3 (1), Ψαρόπουλος 20 (4), Αρτσάνος, Γκόντγουιν 20 (3), Μάντιτς 4, Φλεριανός, Στοΐτσης 7 (1), Καραλευθέρης 9, Μάκαρης 3.

Ηλυσιακός (Ασημακόπουλος): Νικολόπουλος 3 (1), Μπινιάκου, Οικονομόπουλος 13 (2), Αϊβαζίδης 3, Σταύρου, Κουτσοκώστας 11, Κουγιώνας, Τσάτας 9 (1), Αρκουμάνης 8 (2), Καπής, Ογκμπεντε 12(2) Μπέμπης 14 (1).