Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου 2023 23:46

Έκαναν “σεφτέ” με επιβλητικό τρόπο οι παίδες του ΑΟ Μυκόνου κόντρα στον αξιόμαχο Άρη Σύρου

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο ΑΟ Μυκόνου πέρασε νικηφόρα από την Ερμούπολη επικρατώντας του Άρη Σύρου με σκορ 53-79 το απόγευμα της Δευτέρας 30/10 στο ανοικτό γήπεδο του ΑΚΔΕ για τον Α’ όμιλο του παιδικού πρωταθλήματος "Fitness House Mykonos" της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του νησιού των ανέμων την φετινή αγωνιστική περίοδο έπειτα από τις ήττες από ΑΟ Άνδρου και Περιστεριώνα Τήνου. Οι φιλοξενούμενοι του Γρηγόρη Αντώνη ήταν σαφώς ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, όπως φανερώνει και το τελικό αποτέλεσμα και πήραν μία καθ’ όλα δίκαιη νίκη, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους στην πρώτη τους ήττα μετά τη νίκη επί του ΑΟ Ερμούπολης. Ο ΑΟ Μυκόνου κατάφερε από την αρχή να επιβάλλει το ρυθμό του, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 14-23 ενώ από ‘κει και πέρα όσο κυλούσε το παιχνίδι άνοιγε τη διαφορά υπέρ του, με τον Άρη Σύρου να μη μπορεί να την κλείσει, αφού οι “κιτρινόμαυροι” του Αριστοτέλη Παπαναστασίου έχασαν πολλά λέι άπ και ελεύθερες βολές με συνέπεια ο η ψαλίδα να ανοίγει συνεχώς.

aris aom paidiko 1

Οι Μυκονιάτες έφτασαν στη νίκη, έχοντας περισσότερες λύσεις στη διάθεσή τους, αφού στην πρωτεύουσα του νομού Κυκλάδων ταξίδεψαν 12 παίκτες εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που κατέβηκαν στο ματς οι μισοί εκ των οποίων μόνο οι Στέλιος Χρυσαφίδης και Άλκης Κορωναίος είναι γεννημένοι το 2008 και οι υπόλοιποι τέσσερις είναι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του δημοτικού.

aris aom paidiko 3

Μάλιστα, ο πρώτος 3,5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα τραυματίστηκε στο δεξί του πόδι και την Τρίτη 31/10 θα γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις, προκειμένου να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασής του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιάκ. Μαρουδιάς, Στ. Ρούσσος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 26-37 (ημίχρονο), 41-56, 53-79.

ΕΑΟ ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Αρ. Παπαναστασίου): Μαυροκέφαλος, Χρυσαφίδης 27 (2), Σπανός 1, Ζολώτας 1, Κορωναίος 24 (2), Βοσινάκης.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γρ. Αντώνης): Πρεβένιος 2, Ξυδάκης, Δακτυλίδης 13 (3), Γαρόπουλος 18 (2), Μονογιός 1, Βάσιλας 2, Κατσούδας 10 (2), Βικελής 23 (1), Κυραντώνης 3, Πετράκης 4, Γρυπάρης, Κτιστάκης 3 (1).