Δευτέρα, 06 Νοεμβρίου 2023 15:46

"Σεφτέ" στις νίκες έκαναν οι έφηβοι του ΑΟ Μυκόνου, πρώτη ήττα με παράπονα για τη διαιτησία για τον ΑΟ Άνδρου

Την πρώτη του νίκη στο εφηβικό πρωτάθλημα “Daktylidis Windows” της ΕΣΚ Κυκλάδων πανηγύρισε ο ΑΟ Μυκόνου. Η ομάδα του νησιού των ανέμων επικράτησε με σκορ 66-73 του ΑΟ Άνδρου, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής 5/11 στο “Εμπειρίκιο” υποχρεώνοντας του γηπεδούχους στην πρώτη εφετινή ήττα τους.

Οι δύο ομάδες πάλευαν από το πρώτο τζάμπολ να οικοδομήσουν μία διαφορά, αλλά οι άμυνες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο και μοιραία πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (33-39). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι του Γρηγόρη Αντώνη εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την αστοχία των αντιπάλων τους και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με +15 (41-56). Οι γηπεδούχοι του Κυριάκου Μουστάκα πάλεψαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στην τελευταία περίοδο με τον Μάνο Μπάρδο να πετυχαίνει τους 17 από τους 25 πόντους της ομάδας του, αλλά δεν κατάφεραν το κάτι παραπάνω.

andros mykonos efivoi (2)

Η ομάδα της Άνδρου πάντως έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία του Ιωσήφ Καραμπατζάκη, καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενά τους θεωρούν πως ο Τηνιακός ρέφερι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε εις βάρος τους τέσσερα συνεχόμενα ανάποδα σφυρίγματα με συνέπεια η διαφορά από τους -6 να φτάσει ακόμη και στους -19!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δημ. Βλάμης, Ιωσ. Καραμπατζάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 33-39 (ημίχρονο), 41-56, 66-73.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Σπυρόπουλος 2, Βίλα, Πάπα, Τσιάκας, Σαλιάι, Αθανασίου, Μπάρδο 39 (4), Βαρθολομαίος 23, Λανέ 1, Λουκίσας, Πέτσας 1, Χέλμης Δ.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γρ. Αντώνης): Κατσούδας, Καλλέργης 9, Γαρόπουλος 8, Καλαμαράς, Δακτυλίδης Παν. 2, Βασιλάς, Κονταράτος 28 (4), Μπουγιούρης15, Κυραντώνης, Βικελής 11 (1), Κουκούβελος, Πετράκης.