Κυριακή, 05 Νοεμβρίου 2023 21:10

Δεύτερη ήττα για τον ΑΠΑΣ που δεν είχε τις απαντήσεις στα κρίσιμα σημεία απέναντι στον Πανελευσινιακό

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα της National League 1 γνώρισε ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια στον αγώνα που έγινε το μεσημέρι στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη είχε τις ευκαιρίες στα τελευταία δευτερόλεπτα να «καθαρίσει» φάνηκε να μην έχει καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, με την κανονική διάρκεια να λήγει 64-64 και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στην παράταση, ένα τρίποντο του Μακρή που δεν απαντήθηκε ποτέ από τον ανήμπορο να αντιδράσει ΑΠΑΣ φάνηκε καθοριστικό για να κρίνει τον αγώνα υπέρ των φιλοξενούμενων που παρέμειναν 2οι στη βαθμολογία, με τον ΑΠΑΣ να χάνει έδαφος μετά τις νίκες του Αιγάλεω και του Πρωτέα Βούλας.

Η περιγραφή του αγώνα από το infobasket

Πάντως, το παιχνίδι μόνο… διαφήμιση για το μπάσκετ δεν ήταν. Ειδικά το κάκιστο και δίχως ρυθμό 2ο ημίχρονο, το οποίο ήταν γεμάτο νεύρα και ένταση, συνεχείς διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις των διατητών, αμέτρητα φάουλ, τεχνικές ποινές, ελεύθερες βολές και λάθη. Αν προσθέσει κανείς και τη διακοπή του 1ου ημιχρόνου λόγω βλάβης στο ηλεκτρονικό φύλλο αγώνα, δεν είναι να απορεί κανείς που το ματς διήρκεσε σχεδόν τρεις ώρες!

Στο τέλος αυτός που… επιβίωσε από τη μάχη της Νάξου ήταν ο Πανελευσινιακός. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν εν πολλοίς το 1ο ημίχρονο, ξέφυγαν με διαφορές 8-9 πόντων (21-13 στο 7′, 28-20 στο 12′, 35-26 στο 16′), ωστόσο η ομάδα του Νίκου Βούλγαρη δεν τους άφησε να ξεφύγουν περισσότερο και στο 23′ πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ με 39-40 για πρώτη φορά μετά το 1ο δεκάλεπτο (11-13).

Οι “σταχυοφόροι” πήραν τα ηνία από εκεί και πέρα, είχαν την περισσότερη ώρα το προβάδισμα με διαφορές 5-6 πόντων (41-46 στο 25′, 53-58 στο 36′, 57-63 στο 37′), αλλά ο ΑΠΑΣ κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ (64-64) με 50,6” να απομένουν για τη λήξη. Το τέλος ήταν δραματικό. Οι δύο ομάδες έχασαν διαδοχικά τρίποντα, ο Νίκου υπέπεσε σε βήματα 2,7” πριν από το τέλος και μετά το τάιμ άουτ του Ρουμελιώτη οι γηπεδούχοι έκαναν κι αυτοί λάθος στην επαναφορά…

Στην παράταση οι Ναξιώτες προηγήθηκαν με 65-64 έπειτα από πολλή ώρα (από το 48-46 στο 28′), όχι όμως για πολύ. Δύο καλάθια του Μακρή έκαναν το σκορ 65-69 στο 43′, πριν ισοφαρίσει ο ΑΠΑΣ (69-69) με 4/4 βολές από τους Λάκοβ, Στάθη. Ο Μακρής δεν είχε πει όμως την τελευταία λέξη, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο με ταμπλό στα 36” (69-72). Ακολούθησαν 2/2 βολές από τον Στάθη στα 27,2” (71-72), μόνο που ούτε ο Παπαφλωράτος λάθεψε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας στα 17,6” (71-74).

Στην επόμενη επίθεση ο Νεόφυτος αστόχησε σε λέι-απ, ο Πανελευσινιακός μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά ο Σταμέλος έκανε λάθος πάσα και ο Τσρνιτς έκλεψε την μπάλα και αστόχησε σε τρίποντο! Ο Παρασκευόπουλος μείωσε το σκορ με φόλοου (72-73), ωστόσο στην επαναφορά οι γηπεδούχοι έχασαν τους παίκτες τους και δεν πρόλαβαν να κάνουν καν φάουλ…

ΑΠΑΣ Νάξου – Πανελευσινιακός 73-74 (παρ.)

Διαιτητές: Αναστασίου, Λεβεντάκος, Καψιώχας

Δεκάλεπτα: 24-20, 39-36, 49-53, 64-64 (κ.α.), 73-74

ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Παρασκεύοπουλος 7, Λάκοβ 15 (1), Τσρνιτς 5, Στάθης 20 (1), Γκαβασιάδης 11 — Νεόφυτος 4 (1), Χαρούνι 11 (1), Κρανιάς, Στεργίου.

Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Μανιάς, Ντακούλιας 13 (2), Σταμέλος 10 (1), Μακρής 20 (1), Ρεκουνιώτης 7 — Νίκου 9 (3), Μόρφος 6, Παπαφλωράτος 8, Μανωλάτος, Κρασάκης 1.

Όλα τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής (4/11)

ΑΠΑΣ Νάξου – Πανελευσινιακός 73-74 (5/11)
ΑΕΝΚ – Αιγάλεω 58-64
Παγκράτι – Δάφνη 63-79