Σάββατο, 02 Δεκεμβρίου 2023 20:23

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη ο ΑΟ Μυκόνου απέναντι στον Πανερυθραϊκo

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα και το προβάδισμα που κράτησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο ΑΟ Μυκόνου δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Πανερυθραϊκό. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Κουφόπουλος και Ιωαννίδης με 14 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Σταμάτης με 18.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ομάδα της Μυκόνου να μπαίνει πιο δυναμικά στο παρκέ και να χτυπάει στο ζωγραφιστό (11-19, 10′). Το κρεσέντο των φιλοξενούμενων συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Κουρουπάκη προηγήθηκε με +10.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο +5 (54-59). Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Νικολαίδης με τρίποντο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Κουφόπουλο έκαναν ένα επιμέρους 19-7 και πήραν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 29-39, 54-59, 72-65

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μανοΐλοβιτς 1, Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου, Κουφόπουλος 14 (2), Ιωαννίδης 14 (4), Τσουργιάννης 9, Κορκόντζελος 6, Νικολαΐδης 3 (1), Μπαζίνας 9 (1), Κουρουπάκης 12, Μπότσης, Ζαρμακούπης 4.

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 8 (2), Σταμάτης 18 (1), Καψαλός, Καμάρας 7, Σπυρόπουλος 6, Διαμαντάκος 4, Βοϊτσιεχόβσκι 10, Πατσέκο-Ορτίθ, Παύλος 12, Ευστρατίου.