Κυριακή, 03 Μαρτίου 2024 21:48

Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στην Κρήτη ο ΑΠΑΣ που έχει παράπονα από τη διαιτησία

Πολύ κοντά στο να «κλειδώσει» μία θέση που οδηγεί στα play off βρίσκεται ο ΟΦΗ, ο οποίος με τη δύναμη του ΒΑΚ κέρδισε για δεύτερη φορά στην φετινή αγωνιστική περίοδο τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια.

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε με 77-71, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται, και τον Κώστα Ρουμελιώτη να αποβάλλεται σε ακόμα ένα παιχνίδι, ζητώντας φάουλ πάνω σε προσπάθεια για τρίποντο του Τζόρτζεβιτς, με το σκορ στο 74-71.

Η ομάδα της Νάξου ήταν για ακόμα μία φορά μαχητική και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι από το -17, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο β΄ μέρος, αλλά τελικά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Το πρώτο μέρος του ματς έκλεισε με +16 για τον ΟΦΗ (46-30), με τον ΑΠΑΣ να εμφανίζεται αλλαγμένος στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού και  να ισοφαρίζει (69-69) τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Σε εκείνο το σημείο ο ΟΦΗ κατάφερε να περάσει μπροστά ξανά και να πάρει μεγάλη νίκη με 77-71.

Σε ακόμα ένα ματς, από τον ΑΠΑΣ εκφράστηκαν παράπονα από τη διαιτησία, που με τις αποφάσεις της έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.

ΟΦΗ-ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια 77-71

Διαιτητές: Στρέμπας-Παπαδόπουλος Χρ.- Δελαγραμμάτικας

Δεκάλεπτα: 20-18, 46-30, 61-54, 77-71

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 13 (1), Πιλκούδης 14, Λιανός 16 (1), Σταμπουλής 17, Ζαφειρούδης 8 (2), Κασπίρης 3, Μποχωρίδης 2, Πρωτογεράκης 4, Τσερκιτσόγλου.

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (Ρουμελιώτης): Χαρούνι, 18 (3), Κρανιάς 2, Γκαβασιάδης 13 (1), Τζόρτζεβιτς 16 (1), Νεόφυτος 9 (1), Παρασκευόπουλος 6, Λάκοβ 1, Στάθης 3 (1), Δενδρινός 3 (1).