Κυριακή, 24 Μαρτίου 2024 19:44

Τεράστια νίκη 6αδας για τον Πανναξιακό (pics-vid)

Ένας ψυχωμένος, αποφασιστικός και συγκεντρωμένος στο αγωνιστικό του πλάνο Πανναξιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κρόνο Αγ.Δημητρίου και πέτυχε τεράστιας σημασίας νίκη με το εμφατικό 81-59.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο πήραν διψήφια διαφορά (24-11 σκορ 1ου Δεκαλέπτου) την οποία και διεύρυναν με τη λήξη του ημιχρόνου όταν και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά (42-27)

Στα μισά του 3ου δεκαλέπτου ο Κρόνος κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στους 7 πόντους αλλά ο Πανναξιακός βρήκε τον τρόπο και ξαναπήρε το "μομέντουμ" του αγώνα διατηρώντας της διαφορά των 15 πόντων του ημιχρόνου (σκορ 3ου δεκαλέπτου 62-47).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν τη διαφορά και να φτάνουν στο δίκαιο και εμφατικό 81-59. Πλέον, η ομάδα της Νάξου αν νικήσει την επόμενη (και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου) εξασφαλίζει την συμμετοχή της στην πρώτη 6αδα ενώ ακόμα και αν ηττηθεί θα περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων για να δει την τελική της κατάταξη , χωρίς να χάνει τελείως τις ελπίδες της για πλασάρισμα στην πρώτη 6αδα.

Highlight της αναμέτρησης η συμμετοχή (για 2η φορά φέτος) του 13 Βαλσαμά Συμεόνογλου που μάλιστα χρίστηκε πάλι σκόρερ ευστοχώντας σε δυο βολές (δες το απόσπασμα)