Κυριακή, 14 Απριλίου 2013 03:02

«Έσπασε» το σερί των Φαναριών ο Πανναξιακός.

Νικητής στο ντέρμπι με τα Φανάρια αναδείχτηκε χθες ο Πανναξιακός ΑΟΝ. Οι παίχτες του Δημήτρη Δαμιανίδη παρουσίασαν ένα καλό πρόσωπο στα καίρια σημεία του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 60-54.

NAXOS OMERTA 1Καλή άμυνα

Με αυτή τη νίκη ο Πανναξιακός ΑΟΝ κατάφερε να σπάσει το αήττητο των Φαναριών, που μέχρι χθες μετρούσαν τρεις νίκες στα τελευταία τρία παιχνίδια, μεταξύ των δύο ομάδων. Παράλληλα η ομάδα του Πανναξιακού με αυτή τη νίκη κατάφερε να πάρει την 1η θέση του 2ου ομίλου, πράγμα που στα χιαστή παιχνίδια των play off θα της δώσει το πλεονέκτημα να αποφύγει στον ημιτελικό τον ΑΟ Ερμούπολης, που είναι η θεωρητικά ισχυρή ομάδα του 1ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν κορυφαίους τους Μυλωνά, Γκιέργκι και Πολυτάρχου, που πέτυχαν τους 43 από τους 60 συνολικά πόντους της ομάδας τους, με τις σωστές επιλογές των τριών να κρατούν «ζωντανό» τον Πανναξιακό, όταν το παιχνίδι πήγαινε να αλλάξει ρότα.

Μάλιστα όπως τόνισε και ο Δημήτρης Δαμιανίδης το σημείο που έκρινε το παιχνίδι ήταν η καλή άμυνα που έπαιξε ο Πανναξιακός, όπου με ασφυκτικό πρέσινγκ ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν λάθος επιθετικές πρωτοβουλίες, που στην πλειοψηφίας τους κατέληγαν σε mismatch.

Κακή μέρα

Τα Φανάρια από την άλλη δεν μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και είχαν πολλούς παίκτες σε κακή μέρα, με αποτέλεσμα στο τέλος της 1ης περιόδου να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 20-13. Η επαναφορά τους στο ματς έγινε στην 2η περίοδο, όπου ο Νίκος Χάρος με τους παίχτες του έκαναν ένα σερί 15-6 και προηγήθηκαν 26-28 στο ημίχρονο, με τον Νίκο Χάρο σε εκείνο το σημείο να έχει πετύχει ακριβώς τους μισούς πόντους για την ομάδας του.

Στην Τρίτη περίοδο το παιχνίδι έγερνε οριακά υπέρ του Πανναξιακού, με την μέγιστη διαφορά να φτάνει τους 7 πόντους, ενώ 1:45 πριν το τέλος της περιόδου ο Μανδηλαράς μείωσε στους 2 (40-38). Το 42-38 της περιόδου ήρθε χάρη σε δύο καλάθια του Πολυτάρχου.

Η 4η και τελευταία περίοδο βρήκε τον Πανναξιακό με πολλές επιθετικές λύσεις και να αυξάνει την διαφορά στο σκορ λίγο πριν το τέλος, μέχρι και 12 πόντους (59-47). Κάπου εκεί τα Φανάρια προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και με ένα σερί 7-1 το μόνο που κατάφεραν πριν την κόρνα της λήξης ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 60-54.

Δεν θα έχουμε μόνο νίκες

Ο Νίκος Χάρος προσπάθησε για ακόμα μια φορά να «πάρει την ομάδα στις πλάτες του» αλλά οι 25! Πόντοι που πέτυχε, παραδόξως δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στα Φανάρια. Πάντως ο ίδιος απέδωσε την ήττα της ομάδας του στα πολλά λάθη που έγιναν μέσα στο παιχνίδι, τονίζοντας πως δεν είναι δυνατών τα Φανάρια να σημειώνουν μόνο νίκες. Για τα play off είπε πως ο "ΑΠΑΣ τα Φανάρια" θα αγωνιστεί μόνο για τη νίκη, κόντρα σε οποιονδήποτε αντίπαλο.

NAXOS sima vofanonΝεύρα

Το ντέρμπι από πλευράς πάθους και έντασης ήταν όπως πάντα δυνατό με αρκετούς «διαξιφισμούς» μάλιστα στο τέλος της αναμέτρησης δημιουργήθηκαν κάποιες μικροεντάσεις, οι οποίες ήρθαν ως παρελκόμενο μέσα από το ματς, με τους παίχτες των Φαναριών να ζητάνε εξηγήσεις από τους αντιπάλους τους, τόσο για το σκληρό παιχνίδι, αλλά περισσότερο για μια άσεμνη χειρονομία, που όπως υποστηρίζουν έγινε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, από παίκτη του Πανναξιακού προς τον πάγκο τους.

Κατάμεστο

Το ντέρμπι έφερε πολλούς "Μπασκετόφιλους" στο κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΚ Νάξου, το οποίο χθες γέμισε με φιλάθλους των δύο ομάδων, που δημιούργησαν μια πραγματικά ζεστή ατμόσφαιρα, μέσα σε κόσμια πάντα πλαίσια.

Το γήπεδο μοιράστηκε στα δύο και σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ακουγόταν συνθήματα, τόσο από τους φίλους του Πανναξιακού, όσο και από τους φίλαθλους του ΑΠΑΣ τα Φανάρια, που στην πλειοψηφία τους ταξίδεψαν 29 χιλιόμετρα για να υποστηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα.

Πανναξιακός ΑΟΝ (Δαμιανίδης): Πολίτης 3 (1), Φυρογένης, Καλαβρός, Βάβουλας, Δενδρινός 9 (2), Μάκαρης, Γαλάνης 5, Γκιεργκι 16 (2), Βασιλάκης, Ελευθερίου, Μυλωνάς 16, Πολυτάρχου 11 (2).

Φανάρια (Χάρος): Φιληπουπολίτης 4, Χουζούρης, Μανδηλαράς Μ. 8, Βενιέρης 10 (2), Μανδηλάρας Δ. 3, Βαλέτας, Ζευγώλης, Χάρος Ν. 25 (1), Μανιός, Χάρος Γ., Ματσούκας, Κεραμιδάς 4.

Διακύμανση

1η Περίοδο

0-1, 2-1, 2-3, 5-3, 8-3, 10-3, 10-5, 13-5, 13-8, 13-10, 14-10, 15-10, 16-10, 17-10, 19-10, 20-10, 20-13.

2η Περίοδο

20-15, 22-15, 23-15, 23-17, 23-19, 26-19, 26-21, 26-22, 26-23, 26-24, 26-26, 26-27, 26-28.

3η Περίοδο

26-30, 27-30, 30-30, 32-30, 35-30, 37-30, 37-31, 37-33, 37-35, 37-36, 38-36, 40-36, 40-37, 40-38, 42-38.

4η Περίοδο

44-38, 44-40, 46-40, 46-42, 48-42, 51-42, 52-42, 52-43, 52-44, 55-44, 57-44, 57-47, 59-47, 59-48, 59-49, 59-51, 59-52, 59-54, 60-54.

Σε επόμενες δημοσιεύσεις μας θα έχετε την ευκαιρία να δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα.