Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2019 18:54

Πρώτο "διπλό" για το Νηρέα, 0-3 τον Αστέρα Μαρμάρων [pics+vid]

Την πρώτη φετινή -εκτός έδρας- νίκη πανηγύρισε ο Νηρέας Πάρου που επικράτησε στα Μάρμαρα με 0-3 του Αστέρα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Το συγκρότημα του Νίκου Μοστράτου έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον αρχηγό του, Βαγγέλη Παπαδόπουλο που πέτυχε δυο γκολ στο 4' μετά από ασίστ του Ρόυσσου και στο 26' μετά από σέντρα του Αρκουλή, πήρε αυτό που ήθελε από το ματς.

Από την άλλη, ο Αστέρας Μαρμάρων είχε την ατυχία να χάσει τον Ρέις Ουέλιγκτον στο α' μέρος με αποτέλεσμα να επηρεαστεί, ωστόσο, θα πρέπει να σημειωθεί ότι θα μπορούσε να πετύχει κάποιο τέρμα βάσει των στημένων φάσεων που δημιούργησε.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γκολ του Σιμόπουλου στο 86' που ήταν εντυπωσιακό, κάνοντας στον εαυτό του το καλύτερο δώρο για τα γενέθλια του που είναι σήμερα.

Με τη νίκη αυτή ο Νηρέας με 18 βαθμούς και ματς περισσότερο από τον Παμμηλιακό ανέβηκε στην 3η θέση ενώ ο Αστέρας Μαρμάρων παρέμεινε στην 6η θέση με 14 βαθμούς.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

2' Σουτ του Σιμόπουλου μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ.

4' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΗΡΕΑ. Ο Παπαδόπουλος μετά από ατομική ενέργεια και πάσα του Ρούσσου, με σουτ κάνει το 0-1.

11' Γυριστό του Τάσου Μπελούκη η μπάλα άουτ.

14' Φάουλ ο Κληρονόμος κεφαλιά Ρέις η μπάλα άουτ.

16' Αλιπράντης μέσα στην περιοχή σούταρε από πλάγια όμως ο Τσενάι έδιωξε με τάκλιν σε κόρνερ.

17' Νέα κεφαλιά του Ρέις από ευνοική θέση η μπάλα άουτ.

18' Σέντρα του Μπελούκη, ο Παρζάλης γυριστή κεφαλιά με τον Βασιλάρη να διώχνει εντυπωσιακά και τον Μπελούκη που έρχονταν σαν τρέιλερ να σκοράρει όμως από αντικανονική θέση με αποτέλεσμα το τέρμα να ακυρωθεί ως οφσαιντ.

26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΗΡΕΑ. Συνεργασία Ζουμή-Αρκουλή, εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και γύρισμα του τελευταίου εξ επαφής ο Παπαδόπουλος δεν δυσκολεύεται να κάνει το 0-2.

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Μαρμάρων με τον Παρζάλη να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

47' Χαραλαμπίδης κοντράρεται σε σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κληρονόμος γίνεται κάτοχος της μπάλας και σουτάρει όμως ο Βασιλάρης δεν ανησυχεί.

55' Πλάγιο ο Νταής, ο Παρζάλης δεν μπόρεσε μετά από σύγχυση να ολοκληρώσει τη φάση.

71' Μπαμπαλιού σουτ μετά από κόρνερ στην κλειστή γωνία ο Σομπόνης μπλοκάρει.

74' Χαραλαμπίδης από πολύ κοντά κάνει το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

77' Κληρονόμος απευθείας εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βασιλάρη.

81' Νέο γύρισμα του Κληρονόμου από πλάγιο η μπάλα παράλληλα περνάει απ' ολους και χάνεται η ευκαιρία.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΡΕΑ Σιμόπουλος έξω από την περιοχή κεραυνό δεν αφήνει κανένα περιθώριο στον Σομπόνη κάνοντας το 0-3.

90+3 Έμμεσο πλάγια από το τέρμα του Βασιλάρη, ο Κληρονόμος σουτάρει με τη μπάλα να καταλήγει στο τοίχος.

Διαιτητής ήταν ο Ανδρικόπουλος με βοηθό πρώτο τον Καλόγερα και δεύτερη την Μαργαρίτη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΡΜΑΡΩΝ (Χρήστος Σάμιος) Σομπόνης, Αναστασάκης, Παρζάλης, Μπελούκης Σ., Κληρονόμους, Χαραλαμπίδης, Αλιπραντης, Ουέλινγκτον (28' λ.τρ. Μοστράτος), Κρητικός, Μπελούκης Α. (71' Χριστόφορος), Νταής (65' Μπάκο).

ΝΗΡΕΑΣ (Νίκος Μοστράτος) Βασιλάρης, Ζουμής, Τσενάι, Μπαρμπαρήγος, Βράπι, Παπαδόπουλος, Μπαμπαλιού (88' Ρούσσος Χ.), Σιμόπουλος (86' Τριπολιτσιώτης), Ρούσσος Γ., Αλκο, Αρκουλής (65' Ρεσουλάι).