Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2019 19:50

"Λύγισε" τον ΑΟ Μυκόνου ο ΑΟ Σύρου και πάτησε κορυφή

Στην κορυφή της Α' ΕΠΣ Κυκλάδων έστω και προσωπινά πέρασε ο ΑΟ Σύρου που έχει ένα ματς περισσότερο από τον Πανναξιακό. Η ομάδα του Γιώργου Ρούσσου νίκησε με 2-1 τον μαχητικό ΑΟ Μυκόνου φτάνντας τους 16 βαθμούς μετά από 6 ματς.

Το ματς ήταν ανοικτό με ρυθμό και πολλές κίτρινες κάρτες.Ο ΑΟ Σύρου καλύτερος με την εδαφική υπεροχή και σαφώς πιο επικίνδυνος .Ο ΑΟ Μυκόνου νευρικός με ασταθή αμυντική γραμμή και αδυναμία στην τελική πάσα ,διαμαρτυρήθηκε έντονα στη φάση του δεύτερου γκολ,ενώ ατύχησε στο 44’ στο δοκάρι του Δημητρανόπουλου.

Πρώτη φάση στο 3’ ‘όταν σούταρε ο Αλμπάνης για να μπλοκάρει εύκολα ο Βαμβακούρης και στην αντεπίθεση στο ίδιο λεπτό επικίνδυνο γύρισμα του Μουλίδη δεν αξιοποιήθηκε.

Στο 6’ τρία συνεχόμενα κόρνερ για τον ΑΟ Σύρου.Στο δεύτερο χάθηκε διπλή ευκαιρία όταν πρώτα ο Μπουρντένης απέκρουσε κεφαλιά του Μαραγκού και στη συνέχεια το κοντινό σουτ του Μουλίδη κοντραρίστηκε σε κόρνερ, που εκτέλεσε ο Οικονομόπουλος και ο Μουλίδης με φαλτσαριστή κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Στο 19’ σε σέντρα του Ραζάκ ο Καλογεράς από καλή θέση έπιασε αδύναμη κεφαλιά στα χέρια του τερματοφύλακα.Στο 23’ μακρινό σουτ του Ζουμπουνέλη άλλαξε πορεία και κατέληξε ελάχιστα άουτ.Στο 29’ έγινε το 2-0.Πάλι ο Οικονομόπουλος εκτέλεσε φάουλ κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ και ο Μαραγκός πηδώντας με τον Μπουρντένη πήρε την κεφαλιά και σκόραρε με τους Μυκονιάτες να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ πάνω στον γκολκήπερ.Στο 32’ μεγάλη ευκαιρία με τον Γολιδόπουλο για τον ΑΟΣ ,που πλάσαρε μόνος από πλάγια λίγο άουτ.Στο 36’ νέο κοντινό επικίνδυνο γύρισμα του Μουλίδη δεν βρήκε συμπαίκτη του.Το ημίχρονο έκλεισε με το φοβερό σουτ του Δημητρανόπουλου στο 44’ όπου το οριζόντιο δοκάρι δεν άφησε τον ΑΟ Μυκόνου να μειώσει.

Β ΜΕΡΟΣ

Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη.Ο ΑΟ Σύρου πατώντας στο υπέρ του 2-0 έδωσε χώρο και οι Μυκονιάτες είχαν την πρωτοβουλία.

Στο 47’ο Βαμβακούρης έσωσε με υπερένταση την κεφαλιά του Γιογιού,στο 60’φάουλ του Αλεξανδρόπουλου από την γραμμή της περιοχής βρήκε στα σώματα και στο 63’πάλι ο Βαμβακούρης έβγαλε δύσκολα γυριστή κεφαλιά του Αλμπάνη.

Η Μύκονος μείωσε τελικά στο 78΄με πέναλτι του Αλεξανδρόπουλου που καταλιγίστηκε σε χέρι του Γαλιδόπουλου,αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.Στο 86’ κινήθηκε απειλητικά όμως το τελικό σουτ του Κουντουρά ήταν απελπιστικά άστοχο.Στο 89’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γιογιός

ΑΟ ΣΥΡΟΥ (Γιώργος Ρούσσος) Βαμβακούρης,Σαμανίδης,Φιλίππου(Ντόγος),Μαραγκός ,Αργυρός, Βαμβακούσης,Ζουμπουνέλης,Γολιδόπουλος,Οικονομόπουλος (91’ Φωτεινιάς),Λιέας (84’Ραμπαβίλας),Μουλίδης(64’ Νταβαρίνος)

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης)Μπουρντένης, Κουντουράς, Μπαλής, Αχμετάι(39’ λ.τ. Καρατζάς), Αλεξανδρόπουλος, Καρφαρίδας, Δημητρανόπουλος, Γιογιός, Ραζάκ (78’ Θεοδώρου) Αλμπάνης, Καλογεράς(50’ Σουλιόπουλος).