Κυριακή, 05 Μαΐου 2019 19:24

Παρέμεινε στο... θρόνο του ο ΠΑΣ Νάξου νικώντας στα πέναλτι (2-3) τον ΑΟ Μυκόνου [vid]

Πρωταθλητής για τη σεζόν 2018-2019 η ομάδα του ΠΑΣ Νάξου στο πρωτάθλημα της Κ16 αφού επικράτησε στον μεγάλο τελικό που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο ΔΑΚ Νάξου με 2-3 στη διαδικασία των πέναλτι του ΑΟ Μυκόνου (1-1 κανονική διάρκεια).

Το συγκρότημα του Πέτρου Μαράκη κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες, αλλά ο ΑΟ Μυκόνου ήταν αυτό που είχε την ουσία στο α' μέρος αφού με γκολ του Θεοχάρη έβαλε δύσκολα στους οράνιε.

Στην επανάληψη, μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και εκείνη ήταν ο ΠΑΣ Νάξου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πίεσαν, ανέβασαν στροφές και έκλεισαν τον ΑΟ Μυκόνου στα καρέ του Μπουρντένη, φέρνοντας το ματς στα ίσα μετά από ντεμαράζ χαμένων φάσεων με τον Μανδηλαρά στο 78'.

ΕΙΚΟΝΑ

Στο α' μέρος το ματς σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο με τον ΠΑΣ Νάξου να έχει δυο καλές στιγμές να προηγηθεί με τον Βασαλάκη.

Παρ' όλα αυτά, ο ΑΟ Μυκόνου ήταν εκείνος που στο 39' ''πάγωσε'' το ΔΑΚ Νάξου αφού με το εκπληκτικό σουτ του Θεοχάρη έβαλε σε θέση οδηγού τους τυπικά γηπεδούχους.

Το τέρμα αυτό... άγχωσε τους παίκτες του Πέτρου Μαράκη που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον υπέρ τους αέρα χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Μετά το 60' ο ΠΑΣ Νάξου ανέβασε στροφές δημιούργησε φάσεις ενώ ζήτησε πέναλτι στον Γκούφα.

Τα τελευταία λεπτά κυλούσαν δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τη μια φάση μετά την άλλη, και τον Ματθαίο Μανδηλαρά με σουτ 1' πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας να κάνει το 1-1.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

2' Ο Βασαλάκης βρίσκει τον Λέκκα που κάνει το σουτ όμως ο Μπουρντένης μπλοκάρει με διπλή ενέργεια.

3' Σουτ το Καραγιαννόπουλου ο Βαλέττας μπλοκάρει τη μπάλα.

10' Σέντρα Γκούφα στον Βασαλάκη που κάνει το σουτ όμως ο Μπουρντένης διώχνει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βασαλάκης κάνει νέο σουτ όμως ο Μπουρντένης μπλοκάρει τη μπάλα.

11' Ο Μπαστούνας δεν προλαβάινει να κάνει το σουτ

12' Σουτ του Γκούφα στα σώματα των αμυντικών του ΑΟ Μυκόνου.

26' Λάθος διώξιμο του Βαλέττα και σουτ του Μπαστούνα ο πρώτος με τα χέρια σε κόρνερ.

30΄Σουτ του Τόνι δύσκολα ο Μπουρντένης.

33' Φάουλ Ξυδάκη ο Βαλέττας μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

35' Σέντρα Γκούφα κεφαλιά Βασαλάκη η μπάλα παράλληλα.

39' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ. Ο Θεοχάρης με σουτ βολίδα νικάει τον Βαλέττα και κάνει το 1-0.

41' Φάουλ Λέκκα η μπάλα άουτ.

42' Σέντρα Γκούφα η μπάλα απευθείας άουτ.

54' Πάσα του Παντελαίου στον Γρυλλάκη με τον Μπουρντένη να δείχνει να μπλοκάρει όμως έχασε τη μπάλα και με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε.

60' Ζητάει πέναλτι ο ΠΑΣ Νάξου σε ανατροπή του Γκούφα.

61' Δοκάρι για τον ΠΑΣ Νάξου με τον Σερμάδι όμως ο διαιτητής Παντελάκης έχει υποδείξει επιθετικό φάουλ .

66' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ Νάξου με τον Γιαννακόπουλο

67' Απευθείας κόρνερ του Λέκκα η μπάλα άουτ.

78' Ζητάει πέναλτι ο ΠΑΣ Νάξου σε ανατροπή του Μανδηλαρά από τον Πάπα.

79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ. Μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Γρυλλάκη και σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα ο Ματθαίος Μανδηλαράς με σουτ κάνει το 1-1.

83' Σουτ του Παντελαίου δύσκολα ο Μπουρντένης.

84' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ Νάξου. Σουτ του Γρυλλάκη εντυπωσιακά ο Μπουρντένης.