Πέμπτη, 21 Φεβρουαρίου 2013 20:41

Προκρίθηκε το ΕΠΑ.Λ. Θήρας

Στο κλειστό γυμναστήριο της Σαντορίνης για το σχολικό πρωτάθλημα βόλεϊ των αγοριών το ΕΠΑΛ ΘΗΡΑΣ επικράτησε με 2-0 σετ του ΓΕΛ ΙΟΥ! Στο γήπεδο παραβρέθηκαν αρκετοί μαθητές δημιουργώντας μία ωραία ατμόσφαιρα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό κάτι που μαρτυράνε και τα τελικά σκορ των δύο σετ. Το πρώτο τελείωσε με 25-20 και το δεύτερο με 25-23.

ΣΕΤ 1:Η ομάδα της Ίου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι αρχικά αποκτώντας ένα μικρό προβάδισμα. Στη συνέχεια όμως οι Σαντορινιοί ανέβασαν την απόδοση τους και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Νομικό, Βάλβη, Βαζαίο στο «καρφί» απέκτησαν προβάδισμα που κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου σετ.

ΣΕΤ 2:Στο δεύτερο σετ τα παιδιά της Ίου κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους και είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν τα σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης είχε «μπλοκάρει» και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους (11-19)! Η φιλοξενούμενη ομάδα τελικά κατάφερε να «αυτοκτονήσει» και να χάσει το σετ μέσα από τα χέρια της με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 25-23 και τους «Σαντορινιούς» να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΠΑ.Λ ΘΗΡΑΣ(Πεταλωτής Χ.):10. Kωλέτσης Η. 4.ΔΕΝΑΞΑΣ Β. 11.Βάλβης Λ. 6.Αρβανίτης Ρ. 8.Βαζαίος Α. 7.Νομικός Μ.(C) 13.Φωτεινός Ε. 12.Λουκίσας Ι. 9.Δρόσος Ι.

ΓΕ.Λ ΙΟΥ(Kουβέλης Ι.):1.Γελές Φ. 2.Δεναξάς Ι. 3.Καλαθάς Κ. 4.Καραπούλιος Κ. 5.Στρατής Π. 6.Φύτρος Χ. 7.Δαμβακάρης Η. 8.Μερσίνης Γ. 9.Πετρόπουλος Ι. 10.Βάλμας Ι.

Εξαιρετική προσπάθεια και των δύο ομάδων  σε έναν αγώνα με πολύ ενδιαφέρον πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια και άριστη συμπεριφορά των παικτών.