Κυριακή, 03 Σεπτεμβρίου 2023 23:30

Συναρπαστική ματσάρα στον Βόλο: Η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις!

Μια σημαντική νίκη, με χαρακτήρα πρωταθλήτριας, πανηγύρισε η ΑΕΚ με 3-2 επί του Βόλου στο «Πανθεσσαλικό», παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 24'.

Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Άμραμπατ με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, κάτι που φανερώνει το πόσο δύσκολα ήρθε το πρώτο τρίποντο των νταμπλούχων Ελλάδας στο νέο πρωτάθλημα της Super League. Μάλιστα, με πολλά από τα δεδομένα του αγώνα να είναι εναντίον τους, όπως το αριθμητικό μειονέκτημα που έφερε η επιπόλαια κίνηση του Μάνταλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 8' με τον Ντέλετιτς και είχαν ισοφαρίσει με τον ίδιο παίκτη στο 72'. Το 1-1 για την Ένωση είχε κάνει στο 32' ο Γιόνσον και στο 44' ο Τσούμπερ έδωσε προσωρινά προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους». Τελικά, το γκολ του Μαροκινού από την άσπρη βούλα, που αξιοποίησε την εσχάτη των ποινών μετά το χέρι του Κρούζλιακ, λύτρωσε τους «κιτρινόμαυρους».