Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου 2023 13:08

Εμφατική νίκη της ΑΕ Πάρου στο τοπικό ντέρμπι με τον Νηρέα

Η ΑΕ Πάρου αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι του νησιού με τον Νηρέα, επικρατώντας με το εμφατικό 8-0 στο Δημοτικό Στάδιο Πάρου, ξεκινώντας με το δεξί τη φετινή σεζόν στον 2ο όμιλο της Α' Κατηγορίας. Χατ-τρικ πέτυχε ο Στέφανος Κρητικός.

Η ΑΕ Πάρου σημείωσε 3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ δεν... κατέβασε το πόδι από το γκάζι στο δεύτεροο 45λεπτο, πετυχαίνοντας άλλα 5 τέρματα.

Ο Μανδραβέλης σκόραρε στο 12' για το 0-1 με πλασέ από κόρνερ του Παπαδόπουλου και στο 25' με κεφαλιά από σέντρα του Στ. Κρητικού για το 0-2.

Στο 31' ο Γκασίσου σημείωσε το 0-3 με πλασέ από μπαλιά του Μουράι. Ο Σαμπαντίνο έκανε το 0-4 στο 58' με προβολή μετά από απόκρουση του Τσαχπίνη σε κεφαλιά του Γκασίσου.

Ο Στέφανος Κρητικός στο 63' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5 με ωραία ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ. Ο Γκασίσου σκόραρε ξανά στο 69' για το 0-6 με πλασέ μέσα από την περιοχή από πάσα του Παπαδόπουλου.

Τα δύο τελευταία γκολ πέτυχε ο Στέφανος Κρητικός, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ.

Στο 77' έκανε το 0-7 με σουτ μετά από μπαλιά του Παπαδόπουλου και δύο λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό 0-8 με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ.

ΑΜΕΣ Νηρέας: Τσαχπίνης, Μπάλιος (59' Βιτζηλαίος), Τσενάϊ, Καζακίδης, Παπαδόπουλος (59' Ζούμης Η.), Λούκης, Μπρουνίλντο, Ζούμης Μ., Κόρει, Κανέλης (70' Τριπολιτσιώτης), Σιμόπουλος (66' Μάρκου)

ΑΕ Πάρου: Νικολάου, Κρητικός Στέφανος., Κρητικός Δ., Μανδραβέλης, Μουράι (61' Γεροχρήστος), Καργιώτης, Παπαδόπουλος, Κρητικός Στρατής (66' Αριανούτσος), Σαμπατίνο (61' Γίλκε Άντονι Ρόμπερτ), Γιαννούλης, Γκασίσου (70' Τσόκα)