Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2014 11:50

Τελικά χόρεψαν πεντοζάλη

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε χθες στο Ρέθυμνο ο Πανναξιακός έδειξε πως διαθέτει στόφα μεγάλης ομάδας, νικώντας τον Ο.ΠΕ.  Ρεθύμνου με 2-3 σετ μέσα στην έδρα του και πήρε την πρόκριση στο final four του Κυπέλλου Ελλάδος, μόλις στην πρώτη του χρονιά στην Α1. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε χθες στο Ρέθυμνο ο Πανναξιακός έδειξε πως διαθέτει στόφα μεγάλης ομάδας, νικώντας τον Ο.ΠΕ. Ρεθύμνου με 2-3 σετ μέσα στην έδρα του και πήρε την πρόκριση στο final four του Κυπέλλου Ελλάδος, μόλις στην πρώτη του χρονιά στην Α1.

Ο Πανναξιακός ήταν καλύτερος, επικρατώντας για 3η φορά φέτος της Ρεθυμιώτικης ομάδας, καθώς τόσο στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος στο Ρέθυμνο, όσο και στον αγώνα της Νάξου που έγινε για τον 2ο γύρο είχε πάρει τη νίκη με το ίδιο σκορ (3-1). Η ομάδα του Ζόραν Κόβασιτς προηγήθηκε με 0-2 σετ. Το Ρέθυμνο επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά η ποιότητα του Πανναξιακού μίλησε στο τάι μπρέικ, όπου καθάρισε το ματς με 13-15. Πλέον ο Πανναξιακός περιμένει τους αντιπάλους του στο F4, οι οποίοι θα προκύψουν από αγώνες που θα γίνουν αργότερα από το τύπωμα της εφημερίδας και θα παρουσιάσουμε στο αυριανό φύλο.

Το ματς

Στο 1ο σετ το ματς ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να πάνε πόντο – πόντο μέχρι τέλους, όπου η ομάδα της Νάξου επιστράτευσε την ποιοτική διαφορά που έχει από τις κρητικές, μετατρέποντας το 23-22 σε 23-25. Ο Πανναξιακός στο 2ο σετ έδειξε ότι δεν ταξίδεψε στην μεγαλόνησο για να απολαύσει τις ομορφιές της. Με σταθερό προβάδισμα η ομάδα του Ζόραν Κόβασιτς έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 18-25. Το καλό ξεκίνημα στο 3ο σετ έδειξε ο Πανναξιακός θα φτάσει σε μία εύκολη νίκη, ωστόσο το 1-7 έγινε 14-14 και με τις Ρεθυμιώτησσες να τα παίζουν το τελευταίο τους χαρτί όσον αφορά το ματς, με το σετ να καταλήγει σε αυτές με 25-19. Το 4ο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν στο σκορ, πηγαίνοντας χέρι – χέρι μέχρι τον τελευταίο πόντο (25-25, 25-26, 26-26, 27-26, 27-27, 28-27, 29-27). Το τάι μπρέικ ήταν αυτό που θα έλυνε τις διαφορές μεταξύ των δύο ομάδων. Όπως και στα δύο τελευταία σετ έτσι και σε αυτό που θα έκρινε τον αγώνα, οι δύο ομάδες έκαναν ένα καταπληκτικό ματς με το προβάδισμα να αλλάζει συχνά πλευρά. Τελικά οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ του Πανναξιακού, ο οποίος με 13-15 άλωσε το Ρέθυμνο και είναι η ομάδα που πανηγυρίζει την πρόκριση του στους τέσσερις του θεσμού.

Εχθρική

Κάτι ήξεραν οι άνθρωποι του Ρεθύμνου που δεν επέτρεψαν την μαγνητοσκόπηση του αγώνα στον Δημήτρη Καρούση, που βρέθηκε στις εξέδρες του κλειστού του Ρεθύμνου. Οι άνθρωποι της διοίκησης προφασιζόμενοι ζωντανή μετάδοση δεν έδωσαν την άδεια για μαγνητοσκόπηση, με τα διαιτητικά λάθη των Κοκοτσάκη -Βογιατζή να μένουν μόνο σε επίπεδο παραπόνων, μιας και δεν έχουν καταγραφεί πουθενά. Δυστυχώς ο αντιπρόεδρος της ΕΟΠΕ και πρόεδρος του Ο.ΠΕ. Ρεθύμνου κύριος Ψαρουδάκης δεν τήρησε τα όσα είπε σε πρόσφατη συνέντευξη του όταν μίλησε για διάδοση του αθλήματος.

Επιτυχία

Μετά το τέλος του αγώνα ο Ζόραν Κόβασιτς μιλώντας στο volleyball.gr έπλεξε το εγκώμιο των παικτριών του: «Δεν ήταν μια μάχη Νίκιτς, Ράντοβιτς παρόλο που κάτι τέτοιο φαίνεται από τη στατιστική. Ήταν μια μάχη μεταξύ δύο καλών ομάδων… Δεν μου αρέσει να αναφέρομαι ξεχωριστά σε κάποια αθλήτρια, όμως σήμερα πρέπει να σταθώ στην Τσέσλιαρ, αφού έκανε σπουδαίο παιχνίδι και με την ηρεμία της «τράβηξε» όλη την ομάδα στα κρίσιμα σημεία, αλλά και στην Τρίβουνιτς η οποία έκανε δουλειά που δεν φαίνεται», είπε ο Ζόραν Κόβαζιτς και συμπλήρωσε: «Είναι μια μεγάλη επιτυχία για τον Πανναξιακό και όλοι χαιρόμαστε. Δεν φοβήθηκα καμία στιγμή παρόλο που το Ρέθυμνο επέστρεψε στο ματς, γιατί στην καριέρα μου έχω ζήσει πολλά τέτοια παιχνίδια».

Στον αντίποδα ο Μιχάλης Χαχαγιόπουλος δεν μπορούσε να χωνέψει τον αποκλεισμό της ομάδας του: «Φτάσαμε στην πηγή όπως πέρσι με την Κηφισιά και δεν ήπιαμε νερό. Η Νάξος είχε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και πήρε την πρόκριση. Κλειδί ήταν το πρώτο σετ που έπρεπε να είχαμε πάρει και η χαμένη κόντρα επίθεση στο 12-10 του τάι μπρέικ», είπε ο Δραμινός τεχνικός.