Δευτέρα, 12 Ιανουαρίου 2015 17:20

Νίκη με χιτσκοκικό φινάλε στην πρεμιέρα

Σε ένα συγκλονιστικό από πλευράς εξέλιξης ματς οι Γυναίκες του ΑΜΣ Φιλωτίου νίκησαν 3-2 στο τάι μπρέικ τον ΑΟ Πάρου μπαίνοντας με το δεξί στο πρωτάθλημα Βόλεϊ Γυναικών που ξεκίνησε αυτήν την εβδομάδα.

Ο αγώνας κρίθηκε καθαρά στις λεπτομέρειες, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ξεκάθαρα ότι δεν είναι διατεθειμένες να καταθέσουν εύκολα τα όπλα.AO PAROY 2014-2015

Το Φιλώτι μπήκε πιο δυνατά και έκανε το 1-0 με 25-19.

Στη συνέχεια ο ΑΟ Πάρου φάνηκε να είναι πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, όπως και η ομάδα που έκανε τα λιγότερα λάθη. Οι Παριανές κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 1-0 σε 2-1, κερδίζοντας δύο συνεχόμενα σετ με 23-25 και 19-25.

Η γηπεδούχος ομάδα του Φιλωτίου επανήλθε και πάλι στο παιχνίδι κάνοντας το 2-2 με 25-19 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο και τελευταίο σετ ο ΑΟ Πάρου είχε σταθερό προβάδισμα 3-4 πόντων μέχρι που έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, όταν το καντράν έγραφε 14-11. Κάπου εκεί σημειώθηκε η ολική ανατροπή από τον ΑΜΣ Φιλωτίου, ο οποίος σε ένα συναρπαστικό φινάλε πήρε το σετ με 17-15 και τη νίκη με 3-2 επί του ΑΟ Πάρου.

Το παιχνίδι πήγε στο πάθος με αποτέλεσα να μην δούμε ωραίο βόλεϊ, παρά μόνο συναρπαστικές φάσεις πάνω στο φιλέ που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον στα 142! λεπτά που διήρκησε.

Οι θετικές εντυπώσεις σαφέστατα κερδήθηκαν από την ομάδα της Πάρου, η οποία με ότι αυτό συνεπάγετε προετοιμάζετε σε ανοιχτούς χώρους και παρόλα αυτά δείχνει να δημιουργεί ένα σύνολο άκρως ανταγωνιστικό.

ΑΜΣ Φιλωτίου – ΑΟ Πάρου 3-2 (25-19, 23-25, 19-25, 25-19, 17-15)

Διαιτητές: Κατσούλης - Τσακωνιάτου

ΑΜΣ Φιλωτίου (Φραγκίσκος): Χάλκου, Βασιλάκη Σ., Καλαβρού, Καπαρέλη, Οικονόμου, Μυστακίδου, Βασιλάκη Μ., Βασιλάκη Σοφ., Στεργίου, Τσακωνιάτη.

ΑΟ Πάρου (Σκιαδάς): Λακταρίδου, Λιαρατσικα, Κορδονελη, Συνοδη, Ρούσσου, Αιγινήτου, Βαλαβάνη, Καρατζούνη, Πορουπ, Ραγκούση.