Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2015 10:11

«Γκάζωσε» στο τέλος και νίκησε εύκολα την Ηλιούπολη

Την Τρίτη του νίκη πέτυχε χθες ο ΑΟ Θήρας που επικράτησε στη Σαντορίνη 3-1 σετ της μαχητικής Ηλιούπολης.

Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα με αποτέλεσμα να ισοφαριστούν σε 1-1 σετ από τις Αθηναίες. Στο 3ο και 4ο σετ ο ΑΟΘ «πάτησε» γκάζι και με 11 άσους και 9 μπλοκ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες.

Απόστολος Οικονόμου «Στα δύο πρώτα σετ δεν είχαμε ρυθμό έχοντας πολλά λάθη σε σερβίς και υποδοχή, αλλά μετά το 1-1 ίσως κάναμε τα δύο καλύτερα μας σετ στην φετινή σεζόν. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και βλέπουμε τα επόμενα παιχνίδια»

Δήμητρα Λυκογιάννη «Είχαμε σοβαρά θέματα στην υποδοχή όπου φάνηκε με την απουσία της βασικής ακραίας μας. Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

Τα σετ: 3-1 (25-19, 24-26, 25-11, 25-10)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδου 12 (6/14 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μπρίνκμαν 23 (16/30 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ. – 57% άριστες), Οικονομίδου 9 (4/11 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 9 (6/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 33% άριστες), Βεργίου 5 (3 άσοι, 2 μπλοκ) Βίντοβιτς 17 (13/32 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (76% υπ. – 47% άριστες) / Καραφουλίδου, Μουντάκη 1 (1 άσο), Σκορδίλη.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 5 (1/9 επ., 4 άσοι), Μαρκοπούλου 3 (3/6 επ.), Γιοβάνη 5 (5/25 επ.), Αργυροπούλου 5 (4/21 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Μαλουσάρη 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Μπανίκα 1 (1/9 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Μάρκου -λ (34% υπ. – 10% άριστες) / Πανταζοπούλου, Καπέλου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Βέλλιου 7 (6/20 επ., 1 άσο, 24% υπ. – 12% άριστες).