Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Κυριακή, 20 Νοεμβρίου 2016 00:02

Δεν το πίστεψε [pics]

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε η ομάδα του Πανναξιακού στο κλειστό γυμναστήριο της Νάξου με 3-1 σετ, από τον Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλλεϊ γυναικών.

Οι "ερυθρόλευκες" δυσκολεύτηκαν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και αυτό φαίνεται από την έκβαση και των τεσσάρων σετ, που κυριολεκτικά κρίθηκαν στον πόντο. 1ο σετ (26-24) 2ο σετ (23-25) 3ο σετ (27-29) και 4ο σετ (20-25).

Ο Πανναξιακός έχοντας σε κακή ημέρα την Μαρία Οικονομίδου, η οποία υπέπεσε σε πολλά λάθη και την Πότοκαρ να είναι εμφανώς επηρεασμένη από τον πρόσφατο τραυματισμός της, δεν κατάφερε να βρει λύσεις στις κρίσιμες φάσεις των σετ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός, πιο έμπειρος αλλά και πιο ποιοτικός, να πάρει τους βαθμούς της νίκης και να παραμένει στην δεύτερη θέση πίσω από τον Παναθηναϊκό, που και εκείνος λίγο νωρίτερα επικράτησε στο κλειστό του Μετς στο έτερο ντέρμπι με 3-1 σετ κόντρα στον ΑΟ Θήρας.
Στα θετικά της ομάδας του Πανναξιακού, είναι η εμφάνιση της Ζακχαίου η οποία έχοντας εξαιρετικό μπλοκ, έθεσε τις βάσεις για MVP των γηπεδούχων, ενώ και η Φρέσκο βρέθηκε σε καλή ημέρα, δυσκολεύοντας με τις επιθέσεις της το ισχυρό μπλοκ του Ολυμπιακού. Αντίθετα σε ρηχά νερά για ακόμη μια φορά η εμφάνιση της Τοτσίδου.
Αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι το πρώτο σετ το κατέκτησε η ομάδα της Νάξου, κάνοντας έτσι το 1-0, ενώ στο δεύτερο μπήκε πολύ δυναμικά φτάνοντας κάποια στιγμή τον δείκτη του σκορ στο 8-0.
Κάπου εκεί όμως η φιλοξενούμενη ομάδα "πάτησε γκάζι" και με τις Χίπε - Λαζάρεβιτς έδωσε τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων.
Το 3ο σετ μετά από μία πραγματική "μάχη" με 27-29 υπέρ των "ερυθρολεύκων" έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στις παίκτριες του, με αποτέλεσμα ο Πανναξιακός στο 4ο και τελευταίο σετ, να προβάλει σθεναρή αντίσταση.
Ο Πανναξιακός απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι μπορεί να κοντράρει στα ίσα ομάδες τέτοιου επιπέδου και δίκαια βρίσκεται στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Την επόμενη αγωνιστική στις 23/11 και ημέρα Τετάρτη η ομάδα της Νάξου αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Μαρκόπουλο, σε ακόμη μία δύσκολη αναμέτρηση, το αποτέλεσμα του οποίου θα κρίνει πολλά όσον αφορά την πορεία της στο προσεχές πρωτάθλημα.

Ο κόσμος έδωσε βροντερό παρών αφού κατέκλυσε το δημοτικό γυμναστήριο, με τους φιλάθλους της ομάδας να δημιουργούν φανταστική ατμόσφαιρα.
Τέλος αξιοσημείωτη τηλεθέαση προέκυψε από το ντέρμπι, μιας και η υπηρεσία Live Streaming έφτασε να έχει μέχρι και 1.200 επισκέψεις ταυτόχρονα, αφού αγώνας μεταδιδόταν ζωντανά σε αρκετά site αθλητικού ενδιαφέροντος.