Τρίτη, 13 Μαρτίου 2012 13:59

Μεγαλη νικη του Φιλωτιου επι του Ηφαιστου στο βολεϊ γυναικων στο ΔΑΠΠΟΣ

volley-gynaikes-ifaistos-filoti-11-3-2012-1

Το Σαββάτο 10/03/2012 στις 18:00 ο Ήφαιστος Βόλλεϊ Γυναικών υποδέχτηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ την αντίστοιχη ομάδα του ΑΣΕ Φιλωτίου Νάξου στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος Πετοσφαίρισης Γυναικών της ΤΕ Κυκλάδων (Ε.ΟΠ.Ε).

Η ομάδα του Ήφαιστου δεν ξεκίνησε καλά στο 1ο Σετ και έδωσε δικαίωμα στην ομάδα του Φιλωτίου να είναι μπροστά στο σκορ με 8 - 11 όπου πήρε ο προπονητής του Ήφαιστου το 1 ταϊμ. Η ομάδα του Ήφαιστου δεν μπορούσε να πετύχει εύκολα πόντους αφού η άμυνα του Φιλωτίου ήταν πολύ καλή και έβγαζε τις επιθέσεις από το αντίπαλο της και στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της άμυνας του Ήφαιστου να βγάλει της επιθέσεις και μεγάλωσε την επι μέρους της διαφορά σε  11 - 17 ταϊμ Ήφαιστος, σαν να ξύπνησαν κάπως τα κορίτσια του Κελμάερ Σπύρο και μείωσαν την διαφορά στο 16 - 19. Αμέσως πήραν ταϊμ τα κορίτσια του Φιλωτίου βλέποντας να έχει μειωθεί η διαφορά, μπαίνοντας μετά το ταϊμ το Φιλώτι ήταν το αποφασισμένο να πάρει το σετ και το κατάφερε κερδίζοντας το με 16 - 25 και κάνοντας το 0 - 1.

Στο 2ο Σετ ο Ήφαιστος αρκετά βελτιωμένος σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 11 - 7 κάτι που ανάγκασε την ομάδα του Φιλωτίου να πάρει το πρώτο του ταϊμ σε αυτό το σετ. Δεν άλλαξε όμως κάτι στην συνέχεια στην εικόνα του Φιλωτίου και ο Ήφαιστος το εκμεταλλεύτηκε και μεγάλωσε την διαφορά σε 17 - 12 κάτι που ανάγκασε το Φιλώτι να πάρει και το 2ο ταϊμ τους. Το οποίο πραγματικά αφύπνισε της παίκτριες του Φιλωτίου που με μια αντεπίθεση μείωσαν το σκορ στο -3 από τον Ήφαιστο με το σκορ στο 22 - 19 ταϊμ Ήφαιστος. Τελικά ο Ήφαιστος με ποιό πείσμα κατάφερε και πήρε το σετ με 25 - 21 ισοφαρίζοντας σε 1 - 1.

Το 3ο Σετ μπορούμε να πούμε ότι ήταν συναρπαστικό, ο Ήφαιστος ξεκίνησε πολύ καλύτερα και βρέθηκε να είναι μπροστά με 10 - 8 ταϊμ Φιλώτι. Το Φιλωτι κάλυψε γρήγορα το χαμένο έδαφος και βρέθηκε να είναι μπροστά με 15 - 16 ταϊμ Ήφαιστος. Στην συνέχεια έγινε ένα πάρα πολυ καλό παιχνίδι με όμορφες άμυνες και επιθέσεις αλλά στο τέλος η ομάδα του Φιλωτίου πήρε το Σετ με 22 - 25 και έκανε το

William Hill Sports

1 - 2.

Το 4ο Σετ και τελευταίο ήταν επίσης πολύ καλό με της δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκόρ αλλά με τον Ήφαιστο να καίγεται να πάρει το σετ μιάς και ήταν πίσω με 1 - 2. Το σκορ φτάνει στο 12 - 11 υπέρ του Ήφαιστου ταϊμ Φιλώτι. Στην επανάληψη οι παίκτριες του Φιλωτίου παίζοντας κατά διαστήματα καλό Bόλλεϊ και εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά λάθη των παικτριών του Ήφαιστου πέρασαν μπροστά στο σκορ με 15 - 17 ταϊμ Ήφαιστος. Η ομάδα του Φιλωτίου ποιό αποφασισμένη στο τέλος κατάφερε να πάρει και το τελευταίο σετ από τον Ήφαιστο που πλήρωσε ακριβά τα αμυντικά λάθη του με σκορ 22 - 25 και 1 - 3.

Τα κορίτσια του Φιλωτίου Νάξου πήραν μια σπουδαία νίκη στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ και φυσικά και το χειροκρότημα από τον αρκετό κόσμο που βρέθηκε στο απόγευμα του Σαββάτου να δει και να ενισχύσει την ομάδα του Ήφαιστου Σαντορίνης.

(ΣΕΤ Α' 16 - 25, ΣΕΤ Β' 25 - 21, ΣΕΤ Γ' 22 - 25, ΣΕΤ Δ' 22 - 25)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ.: ΠΑΤΗΝΙΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ - ΠΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΣ