Τετάρτη, 25 Απριλίου 2012 21:20

Τρελανε μας Φοινικάρα....

finikas-omada-12-me-kosmos-kerkida

Τι κι αν ο 5ος αγώνας είναι μέσα στην Θεσσαλονίκη, τι κι αν είναι δύσκολο να σπάσει η έδρα του Ηρακλή… για όλους εμάς του Κυκλαδίτες ο Φοίνικας στέφτηκες απόψε πρωταθλητής στις καρδιές μας.

Άλλο ένα ματς λοιπόν αυτή την φορά στην Θεσσαλονίκη κι αν γίνει το θαύμα και η Φοινικάρα μας πάρει τη νίκη… θα παραμιλάει (όπως ήδη το κάνει) όλη η Ελλάδα…

finikas-iraklis-25-4-2012-1

Το 2-2 στο ρελαντί…

Πολύ πιο εύκολο απόγευμα είχαν τα παλικάρια του Νίκου Νεόφητου, σήμερα στο «Δημήτριος Βικέλας» και επικράτησαν του γηραιού με 3-0 σετ.

Τα σετ της αναμέτρησης ήταν: 25-22, 25-23, 25-23.

Καλύτερος από τον Φοίνικα οι Ντόκιτς, Μπρτσιτς και Γκόρτσανιουκ ενώ από τον Ηρακλή ο Ντεσπέιν.

Ο τίτλος θα κριθεί το Σάββατο (28/4), στην Μίκρα.

Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2, Θάνος 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 1 (1/3 επ., 40% υπ. - 40% άριστες), Ντόκιτς 28 (23/50 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 15 (10/23 επ., 5 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Κουρούπης -λ 50% υπ. - 28% άριστες / Μπρίτσιτς 8 (8/16 επ., 67% υπ. - 42% άριστες), Νικηφορίδης, Αρβανίτης
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 14 (12/23 επ., 2 άσοι, 67% υπ. - 51% άριστες), Ντεσπέιν 22 (20/47 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 14 (7/15 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κράβαρικ 17 (14/34 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (65% υπ. - 52% άριστες) / Μποζίδης, Κολτσιάκης, Πελεκούδας 2, Εφραιμίδης

finikas-iraklis-25-4-2012-2

Η εξέλιξη του ματς όπως την κατέγραψε το greekvolley.gr

Στο 1ο σετ οι ομάδες ξεκίνησαν κοντά αλλά με άσο του Χριστοφιδέλη, Ντεσπέιν και Σμαραγδή έγινε ένα 5-0 υπέρ του Ηρακλή και το σετ 4-7. Ο Ηρακλής με Κράβαρικ και Πελεκούδα έκανε το 7-10. Ο Ντεσπέιν συνέχισε να σκοράρει και να είναι εντυπωσιακός κάνοντας το 15-20, με το Νεόφυτο να παίρνει τάιμ άουτ καθώς έβλεπε τα ποσοστά στην επίθεση του Ηρακλή να κυμαίνονται στο 60%. Στη συνέχεια ο Φοίνικας με Ντόκιτς και Γκόρτσανιουκ μπήκε στο σετ και το γύρισε στο 23-22 με τον Γκόρτσανιουκ. Ο Δρίκος παίρνει τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια ο Ντόκιτς με άσο έκανε το 24-22 και με λάθος του Σμαραγδή έγινε το 25-22.

Με όπλο την υποδοχή στο 2ο σετ και σερβίς φωτιά, ο Φοίνικας δυσκόλευε παντού τον Ηρακλή, που ενώ έβγαζε άμυνες είχε σοβαρό πρόβλημα στην κόντρα μπάλα. Ο Φοίνικας είχε με το μέρος του την καλή ψυχολογία από την κατάκτηση του πρώτου σετ και επιπλέον το μπλοκ του Ηρακλή δε μπορούσε να σταματήσει τους επιθετικούς της Σύρου, ιδίως τον Ντόκιτς. Παρ' όλα αυτά ο "γηραιός" δε τα παράταγε και το σετ πήγαινε πόντο πόντο με το Φοίνικα να παίρνει το προβάδισμα κατά τη διάρκεια του σετ (13-12, 14-12, 15-14, 16-15, 17-17). Ο Μπρτσιτς ισοφάρισε 21-21 και 22-22, και ο Σ. Δρίκος πήρε τάιμ άουτ. Ο Νικηφορίδης με άσο έκανε το 23-22, μπλοκ άουτ του Προύσαλη για το 24-22, ο Ντεσπέιν μείωσε αλλά με άουτ του Προύσαλη στο σερβίς έγινε το 25-23.

finikas-iraklis-25-4-2012-0

Στο 3ο σετ ο Ηρακλής ξεκίνησε με τον Φοίνικα να του έχει υποβάλει το ρυθμό του, με λάθη στο σερβίς και για τις δύο ομάδες. Με τρεις συνεχόμενους πόντους του Χριστοφιδέλη ο Ηρακλής πέρασε μπροστά στο 6-7 και ταυτόχρονα βελτίωσε την κόντρα μπάλα. Ο Φοίνικας πέρασε μπροστά ωστόσο στο 8-7 με το Δρίκο να διαμαρτύρεται για την αποτυχία στο μπλοκ. Στη συνέχεια ο Ηρακλής βελτίωσε ελαφρά το μπλοκ και το σετ πήγε 10-10. Ο Χριστοφιδέλης με επίθεση έκανε το 12-13. Ο Ντεσπέιν με επίθεση κεραυνό έκανε το 12-14 λάθος του Φοίνικα και ο Ηρακλής ξέφυγε 3 πόντους. Ο Ηρακλής άρχισε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού καθώς ανέβασε το μπλοκ και την κόντρα μπάλα κι ο Χριστοφιδέλης ανέβηκε επιθετικά. Με άουτ του Ντόκιτς σε επίθεση έγινε το 15-17. Συνέχισε τις λάθος επιθέσεις ο Σέρβος διαγώνιος και ο Ηρακλής έκανε το 17-18. Με Γκόρτσανιουκ στη συνέχεια έγινε το 18-19 και με άσο του Μπρτσιτς ο Φοίνικας ισοφάρισε αναγκάζοντας το Σ. Δρίκο να πάρει τάιμ άουτ. Με 8ο χαμένα σερβίς ο Ηρακλής στον αγώνα έδωσε ακόμα ένα πόντο στο Φοίνικα, κι ο Θάνος με άσο έκανε το 21-20 (ο Ηρακλής μόλις 3 πόντους στον αγώνα έναντι 9 του Φοίνικα). Ο Πελεκούδας ισοφάρισε και έδωσε τη θέση του στο Δημητριάδη για το σερβίς. Υπέρβαση του Κουρνέτα και 21-22 και ο Νεόφυτος πήρε τάιμ άουτ καθώς ήταν δυσαρεστημένος από την υποδοχή. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε αλλά ο Ντεσπέιν έκανε το 22-23. Με Γκόρτσανιουκ και Κουρνέτα ο Φοίνικας ανέτρεψε το σετ και ο Μπρτσιτς έκανε το 25-23!